fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Pasaport ücretler ve harçlar

Pasaport ücretler ve harçlar 2019 yılı  ücretleribelli oldu.  En başta bilmeniz gereken şu ki; 25 yaşın altında, herhangi bir öğretim kurumunda resmi olarak kaydı bulunan tüm Türk vatandaşı öğrenciler harçsız öğrenci pasaportu alabiliyor. Pasaport başvurusu sırasında sorulan tek şey öğrencilik durumunun kanıtlanması. Bunun dışında yurt dışında herhangi bir etkinlik, eğitim amaçlı bir organizasyon ya da yarışmaya katılma gibi ön şart yok.

– 492 sayılı Harçlar Kanununun “Harçtan Müstesna İşlemler” başlıklı 85 inci maddesinin birinci fıkrasına eklenen (h) bendi ile “Tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış olanlara verilecek pasaportlar” hükmü getirilmiştir.

Kanundaki bu madde gereğince yalnızca 108 liralık bir defter ücreti ödeyerek pasaportunuzu almanız mümkün. Yani aşağıdaki tablodaki “harç bedeli” yazan tutarlardan muaf olacaksınız. Pasaport Harçları 2019 yılı için ücretlendirmeye ve pasaportu nasıl çıkaracağınızı aşağıda görebilirsiniz.

NE KADAR ÖDEYECEĞİM?

Pasaport ücretleri ve harçlar için ödemeniz gereken tutar 6 ay için 137,40 + 108, 1 yıllık pasaport için 200,80 + 108, 2 yıllık pasaport için 327,80 + 108, 10 yıllığa kadar pasaport için 656,10 + 108 tl olarak belirlenmiştir. Yüksek öğretim kurumda aktif olarak eğitim alan öğrenciler pasaport ücretleri ve harçlardan yalnızca pasaport defter bedelini ödeyecektir. Work and travel öğrencileri genel olarak bu şekilde pasaport temin ederler.

SÜRE
HARÇ BEDELİ
PAS. DEF. BDL.
6 AY
137,40 TL
108,00 TL
1 YIL
200,80 TL
108,00 TL
2 YIL
327,80 TL
108,00 TL
3 YIL
465,50 TL
108,00 TL
4 -10 YIL
656,10 TL
108,00 TL

Pasaport nedir? Ne işe yarar?

Vatandaşı olduğunuz ülke dışında farklı bir ülkeye seyahat etmek için kullanacağınız özel bir belge türü olarak tanımı yapılan pasaport, seyahat, sağlık ya da turistik amaçlı gezilerinizde ihtiyacınız olan belgedir. Yabancı dilde hazırlanan bu belgede seyahat edecek kişiye ait çok sayıda bilgi yer almaktadır. Bazı pasaportlar İngilizce dilinde hazırlanırken bazı pasaportlarda ise bu tür bir koşul gözlemlenmiyor.

Farklı bir ülkeye seyahat etmeniz için bir giriş bileti olarak da tanımı yapılabilecek olan pasaport sayesinde sorunsuz bir seyahat sizleri bekliyor olacaktır. Her ülkenin bu konuda belli başlı yaptırımları ve kuralları mevcuttur. Yerine getirildiği takdirde ülkeye giriş esnasında herhangi bir sorun ile karşı karşıya gelmezsiniz.

Öğrenci Pasaportu İçin Gerekli Belgeler

 

  1. Nüfus Cüzdanının Aslı

 

  1. 2 Adet Biyometrik Fotoğraf

 

  1. Eski Pasaportlar (Varsa)

 

  1. Pasaport Bedeli Dekontu

 

  1. Öğrenci Belgesi


Eğer öğreniminize Türkiye’de devam ediyorsanız 2 seçeneğiniz var:

1. Okulunuzdan öğrenci belgesi getirmeniz gerekiyor. Bu belgenin mutlaka ıslak imzalı olması gerekiyor,
Ya da
2. E-devlet üzerinden öğrenci belgesi alabilirsiniz. Bu belgenin son 60 gün içinde alınmış olması şart.

Eskiden pasaport çıkartacak kişinin öğrenci belgesinini Defterdarlık/Mal Müdürlüğüne onaylatılması gerekiyordu. Artık gerekmiyor.

– Eğer öğreniminize yurt dışında devam ediyorsanız iki seçeneğiniz var: 
1. Eğitim gördüğünüz ülkedeki T.C. Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluğu’a  harçsız öğrenci pasaportu başvurusunda bulunacaksanız;
Okuldan aldığınız “Öğrenci olduklarını belirtir belgeleri” belgesinin aslını başvurunuza eklemelisiniz.
Ya da
2. Yurt dışında eğitim görüyor ancak Türkiye’deyken öğrenci pasaportu alacaksanız;
Öğrenci olduğunuz okul veya kurumdan öğrenci belgesi almanız, bu belgenin apostili ve yeminli tercümanlar tarafından Türkçe tercümesini dosyanıza eklemeniz gerekiyor. Apostil nedir derseniz; bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilerek başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan bir belge onay sistemi.

ANLAŞMALI BANKALAR:

Aşağıda sıralı olarak verilen bankalar pasaport ücretler ve harçları tahsil edebilirler.

Akbank
Aktifbank

Albaraka Türk Katılım Bankası
Alternatif Bank
Anadolubank
Arap Türk Bankası
Citibank
Denizbank
BurganBank
FibaBanka

Finansbank
Garanti Bankası
HSBC Bank
ING Bank
Kuveyt Türk Katılım Bankası
Odeabank
Şekerbank
T.C. Ziraat Bankası
ICBC Turkey Bank A.Ş.
TurkishBank

Turkland Bank
Türk Ekonomi Bankası (TEB)
Türkiye Finans Katılım Bankası
Türkiye Halk Bankası
Türkiye İş Bankası
Türkiye Vakıflar Bankası
Yapı ve Kredi Bankası
Ziraat Katılım Bankası

 Pasaportumu Nasıl Alabilirim?

Yukarıdaki evrakları toparladıktan ve pasaparot ücret harçları gerekli kurumlara ödeme yaptıktan sonra tercih ettiğiniz  ilçe nüfus müdürlüklerinden pasaport başvurusu için randevu alabilirsiniz. Randevu https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden alınıyor.

Nerede ikamet ettiğinizden bağımsız, istediğiniz Nüfus Müdürlüğü’nden randevu alabilirsiniz. Yani https://randevu.nvi.gov.tr/ ‘de size yer ve zaman olarak en uygun neresiyse seçebilirsiniz. Pasaport için randevuyu internet üzerinden alırken öğrenci pasaportu seçeneği bulunmuyor. Siz normal bordo pasaport başvurusu ile aynı yolu izliyor ve randevu günü merkeze gittiğinizde öğrenci pasaportu talebinizi belirtiyorsunuz. 

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.