fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Pasaport Çıkartma Rehberi 2021

Pasaport Çıkartma da en önemli faktör pasaport nedir nerelerde kullanılır bilmektir. Pasaport Nedir ? Pasaport, kimliğinizin tespit edilerek seyahat etmenize yarayan kitapçıklardır. Vatandaşı olduğunuz devlet tarafından çıkarılır. Genellikle isminizi aile isminizi, doğum tarihinizi, pasaportu düzenleyen makamı, veriliş ve geçerlilik tarihini, pasaport numarasını ve biometrik bir fotoğrafınızı barındırır. Türkiye’de pasaport vermeye yetkili kurum geçmişte emniyet müdürlükleri iken 2 Nisan 2018 tarihi itibariyle alınan kararla artık il ve ilçe nüfus müdürlüğü eliyle gerçekleştirilmektedir.Kullanım amaçlarına ve taşıyıcına göre farklı türde pasaportlar olabilir. Türkiye’de şu an geçerli olan pasaport türleri: Bordo Pasaport (Umuma Mahsus Pasaport) Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport) Gri Pasaport (Hizmet Pasaportu) Siyah Pasaport (Diplomatik Pasaport) Kırmızı Pasaport (Geçici Pasaport). Pasaport, resmi anlamda kimlik gerektiren her işinizde kullanabileceğiniz bir belgedir. Pasaport çıkartmak artık kolay ve zahmetsiz bir işlemdir.

Pasaport çıkartmak için ne yapmak gerekli?  Pasaport Başvurusu Nereye Yapılır?

Pasaport çıkartmak için öncelikle gereksinimleri karşılaya bilmelisiniz. Türkiye’de Türk pasaportu çıkarabilmek için Türkiye Cumhuriyet Vatandaşı olmak şartı aranır. Pasaport alabilmek için bir adli sürecinizin ve tutuklu tutuksuz yargılama nediyle yurt dışı çıkış yasağınızın bulunmaması gerekir. 18 yaşından küçükseniz anne-baba ya da temsilcilerinin pasaport alırken kendisine eşlik etmesi gerekir. Yeşil, Gri ve diplomatik pasaportlar için istenilen durumu sağlamak gereklidir. Pasaport çıkarabilmek için Nüfus ve vatandaşlık müdürlüğünden online olarak randevu almak gerekir.

https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden “pasaport randevu al” seçeneği seçilir. Çıkan uyarı ekranındaki bilgiler okunarak “kabul ediyorum” seçeneği tıklanır.  Yeni açılacak sayfada ne tür pasaporta başvuru yapılacaksa o tür seçilir. Kişisel bilgilerinizi doldurulduktan sonra “devam” seçeneğine tıklanır.  Hangi il ve ilçeden randevu alınacaksa seçilir ve randevu işlemi tamamlanır.

Randevu tamamlandıktan sonra  pasaport almak istediğiniz süreye ait Harç bedelini ve Defter bedelini, pasaport ücretlerini kabul eden bir bankaya yatırabilirsiniz.

 

 

SÜRE
HARÇ BEDELİ***
Pasaport Defter Bedeli
6 AY
150,40 TL
133,00 TL
1 YIL
248,26 TL
133,00 TL
2 YIL
405,00 TL
133,00 TL
3 YIL
575,00 TL
133,00 TL
4 -10 YIL
811,00 TL
133,00 TL

***

verilir.

Pasaport çıkartmak için Pasaport Defter ve Harç Bedeli Nereye Ödenir?

Pasaport çıkartmak için yukarıda verilen bedelleri size yakın PTT şubesine, Anlaşmalı bankalara, Gelir İdaresi Başkanlığına İnternet üzerinden, veya il-ilçe vergi dairelerine ödeme yapılabilmektedir.

 

Pasaport çıkartmak için gerekli  belgeler

 

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.