fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

New York’ta Dil Eğitimi

New York’ta Dil Eğitimi, Amerika’da dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin ilk tercihleri arasında olmaktadır. New York City ABD’nin en fazla nüfusa sahip şehri olarak New York eyaletinin güneydoğusunda yer almaktadır. Şehir pek çok bölgeden oluşmaktadır. New York’la özdeşleşen Manhattan, New York’un ekonomik ve kültürel merkezi halindedir. Manhattan’ın en çarpıcı özellikleri gökdelenleri ve hareketliliğidir. Dünyanın finans merkezi durumunda olan New York’ta çok sayıda büyük şirket bulunmaktadır. New York sanat ve eğlence yönünden çok gelişmiş bir şehirdir. New York’ta bulunan The Metropolitan Museum Art sanat müzesinde 2 milyondan fazla eser bulunmaktadır. Bu müze dünyanın en büyük müzelerinden biridir. Dünyanın en büyük tiyatro ve müzikal bölgesi olan Broadway’de sene boyunca yüzlerce oyun gösterime girer. Little Italy ve China Town ile şehir içinde birbirinden farklı iki ayrı ülkeye ait deneyimler yaşanabilmektedir. New York’ta 170 farklı dilin konuşulduğu söylenmektedir. Bütün bu hareketlilik ve imkanlar düşünüldüğünde New York’ta Dil Eğitimi öğrenciler için harika bir seçenek olmaktadır.

New York’ta Dil Eğitimi

New York’ta Sosyal Hayat

New York tüm dünyada uyumayan şehir olarak bilinmektedir. New York sosyal hayat açısından en fazla olanaklara sahip şehir olarak tanımlanabilir. Helikopter gezisi yaparak gökdelenlerin üzerinden şehri izleyebilir ya da meydanların milyonlarca insanın arasında kaybolabilirsiniz. Onlarca farklı bölgeye ayrılmış farklı etnik grupların oluşturduğu mahalleleri ziyaret edebilir veya dünyanın önde gelen müzelerinde, sanat galerilerinde huzura kavuşabilirsiniz.

New York’ta Ulaşım

New York’ta Dil Eğitimi düşünen öğrencilerin kullanabileceği 3 farklı havaalanı bulunmaktadır. İstanbul’dan JFK havaalanına uçuşlar yapılmaktadır. Ama bazen aktarma olacaksa diğer havaalanları da kullanılabilir. JFK havaalanından doğrudan metro ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. New York muhteşem bir metro hattına sahiptir. Her metro hattının bir rengi ve adı vardır. Aylık veya haftalık ulaşım kartları alarak tüm hatları kullanabilirsiniz. Okullar genellikle şehir merkezlerinde bulunmaktadır. New York’ta özellikle İngiltere’nin aksine rahatlıkla taksi kullanabilirsiniz çünkü taksiler gayet uygun fiyatlıdır.

New York’ta Konaklama

New York’ta konaklama olarak dil okulları yurt ve aile yanı konaklama sunmaktadırlar. Yurtlar genellikle şehir merkezinde bulunurken, aile yanı konaklamalar genellikle okullara 45-50 dakika ulaşım mesafesindedir. Çoğu okulun Manhattan merkezde de sunduğu aile yanı konaklamaları mevcuttur. Yalnız bu bölgedeki odaların ücretleri biraz daha yüksektir. New York gibi geniş bir Alana yayılmış şehir için 45-50 dakika mesafe gayet makul bir süredir. Ayrıca çok iyi bir ulaşım ağına da sahip olduğundan zorlanmadan konakladığınız yerden okulunuza ulaşabilirsiniz. Bunlara ek olarak öğrenciler isterlerse arkadaşlarıyla ortak ev de kiralayabilir.

New York’ta Gezilecek ve Görülecek Yerler

New York’ta gezilebilecek birçok yer mevcuttur bunlardan bazıları; Birleşmiş Milletler Binası, Manhattan, Madison Square, Rockfeller Center, Central Park, Times Meydanı, St. Patrick’s Kathedrali, Flatiron District, Central Park, Hayvanat Bahçesi, Guggenhein Müzesi, Metropolitan Müzesi ve Broadway Müzikali bunlardan bazılarıdır. Dünyanın 8. Harikası olan Brooklyn köprüsü en önemli yerlerin başında gelmektedir. Üzerinde yürürken Manhattan fotoğrafları çekebilirsiniz. Amerika’nın simgesi Özgürlük Anıtı’nın bulunduğu adaya gitmek için tekne turlarına katılabilirsiniz. The Village, Cadılar Bayramı’na ev sahipliği eden, cafeler, barları ve dükkanlarıyla New York’a gidip de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

New  York’ta Yemek Kültürü

170 farklı dilin konuşulduğu iddia edilen bir şehrin yemek kültürü de hayli geniştir diyebiliriz. Bilindiği üzere Amerika Birleşik Devletleri’nin kendi özgü bir mutfağı bulunmamaktadır. New York City’de hemen hemen her ülkenin mutfağından restoran ve cafeler bulabilirsiniz. China Town’da Asya mutfağının çeşitlerini, Little Italy’de İtalya’nın geniş mutfağını tadabilirsiniz. New York’un yine de kendine özgü iki ünlü yiyeceği bulunmaktadır. New York pizza ve New York cheesecake mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasındadır. Şehirdeki bar, restoran, kafe sayısının 10,000’den fazla olduğunu düşününce, sonu gelmeyen seçimler sizi bekliyor olacaktır.

New  York’ta Alışveriş

New York’ta alışveriş denilince akla gelen ilk yer şüphesiz ki 5th Avenue yani 5. Cadde’dir. Bu bölgede en lüksünden en stardartına kadar yüzlerce mağaza bulunmaktadır. Cadde üzerinde bulunan Rockefeller Center en büyük alışveriş merkezlerinden birisidir. Şehirde 7/24 açık bulunan bir Apple Store da bulunmaktadır. AVM’de alışveriş yapmak isterseniz Century 21 alışveriş merkezine de uğrayabilirsiniz. Alışveriş için bir diğer bölgeler Chelsea veya Soho bölgeleridir. Yüzlerce butik tadındaki dükkanlar ve pazarlar bu bölgelerde yer almaktadır.

New York’un İklimi

Köppen iklim sınıflandırmasına göre New York’ta nemli subtropikal bir iklim görülmektedir. Şehir yılın 234 günü güneş ışığı görmektedir. Yazlar sıcak ve nemli, kışlar ise soğuk ve yağışlı geçmektedir. En çok yağış ise bahar aylarında görülür. Şehirde kışın ortalama sıcaklık -3°C ile 5°C arasında değişirken, yaz aylarında hava sıcaklığı 25°C ile 30°C arasında seyretmektedir.

 

 

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.