fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Malta’da Ulaşım


Güney Avrupa’da yer alan adalar devleti olan Malta, Orta Akdeniz’de Sicilya ve Güney Afrika arasında bulunur. Özellikle yaz döneminde dil okulu öğrencileri ve turistlerin ilk tercihleri arasında bulunur. Malta’da Ulaşım ise bu kalabalığa rağmen inanılmaz rahat ve basittir.

Resmi Dil İngilizce

Malta'da Ulaşım

İngilizcenin resmi dil olmasıyla nedeniyle bir yerden bir yere giderken iletişim anlamında sorun yaşamazsınız.

Dil okullarının kalitesi, güvenli bir ülke olması, korunaklı limanları, yıl boyunca ılıman bir iklime sahip oluşu ve farklı kültürlere ev sahipliği yapmasıyla, gezilecek pek çok tarihi bölgesi bulunmasıyla tercih edilen Malta’da tarihsel bir yolculuğa çıkmak yürüyerek bile mümkün.

Ada Ülkesi Malta

Malta'da Ulaşım

Çok büyük bir ada olmaması ve şehirler arası mesafenin kısalığı sizin pek çok yere yürüyerek gitmenizi sağlayacaktır. Hem gece hem gündüz hayatının yoğun olduğu Valetta, Sliema, St.Julians bölgelerini gezmek istediğinizde yürümek inanılmaz keyifli olacaktır. Valetta’dan St.Julians arası 6-7 kilometredir ve yürümek istediğinizde yaklaşık 1.5 saatinizi alacaktır.

Malta’da Otobüs ile Ulaşım

Otobüs ağı çok gelişmiş olan Malta’nın en uzak köşelerine bile otobüsle ulaşabilirsiniz. Otobüs terminalinin merkezi Valetta’dadır. Valetta’dan Malta’nın her yerine giden otobüsleri bulabilirsiniz. Malta’da trafik bize göre ters yönden akmaktadır. Bu yüzden size en büyük önerimiz eğer yanlış yöne gitmek istemiyorsanız otobüs beklerken trafiğin tersten aktığını unutmamanızdır.

Otobüslerin seferleri yaz aylarında daha çoktur ve saat sabah 05:00’dan gece 23:30’a kadar sefer yapılmaktadır. Ayrıca gündüz seferlerinin yanı sıra sabaha kadar çalışan gece seferlerini de görmeniz mümkün. Yaz ve kış sezonu otobüs bilet fiyatları değişiklik gösterirken aynı zamanda gece ve gündüz seferlerinin ücretleri de değişiklik göstermektedir.

Valetta Malta

Kışın 1.50 Euro, yazın ise 2.00 Euro gece tarifesi ise 3.00 Euro’dur. Biletlerinizi otobüs şoföründen temin edebilirsiniz. Biletlerinizi 2 saat içindeki aktarmalarınızda kullanabilirsiniz ve yolculuğunuz boyunca da yanınızda saklamanız çok önemlidir. Yanınızda bozuk para bulundurursanız bu sizin için çok daha kolay bir ulaşım olur.

Malta'da Ulaşım

Ayrıca her durakta oradan geçen otobüslerin saatleri ve numaraları da yazıyor. Malta’ya gittiğinizde otobüslerin rotalarını gösteren bir harita da edinebilirsiniz. Haritalarınızın tarihinin güncel olduğunu kontrol etmeyi unutmayın çünkü bu haritalar her sene yenilenir. Ayrıca otobüslerin çoğunda ücretsiz WI-FI hizmeti bulunuyor.

Tallinja Card

Bilet yerine ‘’Tallinja Card’’ da alabilirsiniz. 4 farklı Talinja kart bulunur.

https://www.publictransport.com.mt/en/bus-card-and-ticketing

Sizin için olan en uygununu seçerek daha ucuz bir şekilde Malta’da gezebilirsiniz. 3 aylık bir öğrenci kartıyla 55 Euro’ya sınırsız ulaşım hakkına sahip olursunuz. Sadece gece tarifinde ek ücret ödersiniz. Otobüs seferlerini saatlerini cep telefonunuza indirebileceğiniz Tallinja uygulaması ile ya da www.publictransport.com adresinden çok kolay öğrenebilirsiniz.

Malta’da Taksi ile Ulaşım

Malta’da taksi ile de yolculuk etmeniz de mümkün. Malta’da pek çok farklı renkte taksi görebilirsiniz. Beyaz taksiler taksimetre ile çalışan siyah taksilere göre biraz daha pahalı olan taksilerdir. St. Julians, Sliema, Valetta gibi kalabalık ve merkezi şehirlerde neredeyse her yerde taksi görebilirsiniz. Siyah ve beyazın yanında mavi ve sarı renkte de taksiler görebilirsiniz. Hangi taksiye binecekseniz binin size tavsiyemiz pazarlık yapmanız olacaktır.

Senglea and Grand Harbor,Malta

Malta Marsaxlokk

Otobüs Turları

Ülkeyi gezmek için Hop-on Hop-off turları da Malta’da kesinlikle görülmesi gereken yerleri gezmeniz için en iyi ulaşım türlerinden biridir. Önemli tarihi ve turistik yerlere gezi turları düzenleyen şirketlerle şehir turu aldığınızda; üstü açık iki katlı turist otobüsleri olarak bilinen bu otobüslerle tüm ülkeyi gezebilirsiniz. 3 ayrı rotası bulunan bu turlarda 40 ayrı turistik bölgeyi gezebilirsiniz. Tur rotalarını http://www.citysightseeing.com.mt/en/home.htm sitesinden inceleyebilirsiniz. Her durakta inip o turistik bölgeyi gezdikten sonra aynı durakta gelen diğer otobüsle rotanıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz

Dubai'de Dil Eğitimi Almak için 5 Neden


Dubai’de Çalışma İzinli Dil Eğitimi

Dubai’de Çalışma İzinli Dil Eğitimi Dubai’de dil eğitimi ve çalışma izni programları gün geçtikte popülerleşiyor. Hem dil okuluna giderek İngilizcenizi geliştirebilir hem de eğitim süresince


devamını oku

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.