fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Malta’da İklim Nasıldır ?


Yurtdışı Dil Eğitimi’nin favori ülkesi Malta’da Yaz ve Kış Nasıl Geçer? İyi okumalar dileriz…

Malta’da Hava Durumu

Malta’da iklim konusu özellikle dil eğitimi almaya gidecek öğrencilerimiz açısından büyük bir önem arz etmektedir. Malta’da kısa dönem veya uzun dönem eğitim alacak öğrencilerimiz için yaşadığımız tecrübeleri bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Umarız ki Malta’da İklim Nasıldır? başlıklı yazımızı okumak sizlere Malta Hava Durumu hakkında bilgi verir ve valizinizi hazırlamanızda kolaylık sağlar.

16-20 Ocak 2020 tarihleri arasında Armada Grandee ailesi olarak öğrencilerimize daha iyi yol gösterebilmek adına 4 günlük bir Malta seyahati gerçekleştirdik. Bu küçük ve şirin ada ülkesinde birçok deneyim ve tecrübe elde ettik. Bunlardan en önemlisi olan konulardan birisi de Malta’nın kış iklimini bizzat yaşamaktı.

Malta ikliminden genel olarak bahsedecek olursak, hava sıcaklığı yaz aylarında ortalama 30-35 derece, kış aylarında ise ortalama 12-16 derece civarında seyreder. Malta’nın Akdeniz iklimine sahip bir ada ülkesi olmasından dolayı hava, denizden çok etkilenir ve ülkede kışlar hafif geçerken yaz ayları biraz daha sıcak ve kuraktır.

Malta iklimi genellikle güneşlidir ve gün ışığı süresi ülkemize göre daha uzundur ve bu da insana ayrı bir enerji vermektedir.

Genel olarak Malta’da yaz ayları sıcak, ilkbahar ve sonbahar ayları yaza göre daha serin, kış ayları ise ılık geçer. Malta’nın sahip olduğu Akdeniz ikliminden ötürü plaj sezonu da oldukça uzun süren bir ada ülkesidir. Genellikle Nisan ayında başlayan plaj sezonu neredeyse Kasım ayına kadar devam etmektedir.

Malta Kışın Soğuk mu ?

Kendi tecrübelerimize gelecek olursak; hava sıcaklığı Ocak ayı olmasına rağmen gerçekten ılık ve güneşli bahar ayı başlangıçlarını anımsatmaktaydı.

Malta’da bulunduğumuz 4 gün boyunca şanslıyız ki güneş yüzünü hep gösterdi. Ara ara yağmur bulutları oluşsa da çok kısa sürdü. Malta’da yaşayan halk bu durumu o kadar benimsemiş ki oturduğumuz kafede, yağmur damlaları atıştırmaya başladığında şemsiyeleri açmalarını rica etmemize rağmen, birazdan geçer diyerek açmadılar, nitekim dedikleri gibi de oldu 😊

Malta’da yaşayan halk, sanıyoruz ki üşümüyor😊 Gencini, yaşlısını ve çocuklarını Ocak ayında montsuz ve hatta zaman zaman kısa kollu ve şortlu gördük. Karasal iklimden gelen bizler için bu durum biraz tuhaf olsa da ve bizler üşüsek de Malta halkı Akdeniz ikliminin sıcaklığını bedenlerinde de hissediyor olmalılar.

Sizlere tavsiyemiz kış mevsiminde gidecek olanlar için havalar çok soğuk olmasa da yine de montunuzu, yağmurluğunuzu ve botlarınızı yanınıza almanızdır. Bir de ara ara çıkan rüzgar için kulaklığınız, bere ve atkınız muhakkak olmalı. Eğer hava rüzgarlı ise, rüzgarın sert olduğu ve insanı hasta edebilecek kadar güçlü olduğunu dinledik Malta’da yaşayanlardan.

Malta’da dil okullarında ve öğrenci yurtlarında ısınma genellikle klima ile sağlanıyor. Bunu da dikkate alarak yanınıza kolay giyilip çıkarılabilecek hırka, sweatshirt tarzı kıyafetler almanızı tavsiye ederiz.

Yaz ayları için ise ülkemizden çok da farklı olmayacak kıyafetler tercihiniz olabilir. Denize girmeyi seviyorsanız da plaj kıyafetlerinizi yanınıza almayı unutmayın😊

maltada-kis-mevsimi

malta-dil-okullari-ve-dil-egitimi

Diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.