fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Malta’da Çalışma İzni

Malta’da dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin en çok sorduğu sorulardan biri de Malta’da Çalışma İzni var mı sorusudur. Hem dil eğitimi alıp hem de Malta’da Çalışma İzni ile çalışıp cep harçlığını çıkarmak, ailelerine yük olmak istemeyen öğrencilerin en büyük isteği.

2018 Mayıs ayına kadar hayır diyeceğimiz bu sorunun cevabı artık EVET Malta’da Çalışma İzni var! Eğitim ve Turizm Bakanlığı’nın iş birliğiyle Malta dil eğitimi merkezi olarak öğrencilerine bulunmaz bir fırsat sunuyor.

Daha çok yeni olan bu uygulama, daha fazla öğrenci tarafından duyulacak ve öğrenciler hiç strese girmeden yasal yollarla çalışabilecek. Tabii uygulamanın belli şartları ve kuralları var. Aşağıda bunları bulabilirsiniz.

Malta’da Çalışma İzni

  1. Part time çalışma iznini elde etmenin birinci şartı, 90 günün üzerinde ve haftada en az 15 saat/20 ders eğitim veren bir dil okuluna kayıt yaptırmış olmaktır.
  2. Dil kursunda ilk 90 günü tamamladıktan sonra, haftada maksimum 20 saat çalışabilirsiniz.
  3. İş Kaydı başvurusu için 150 Euro, çalışma başvurusu onayladıktan sonra ise 80 Euro daha vermeniz gerekecektir.
  4. Çalışma izniniz ancak vizenizin son geçerlilik süresine kadar verilebilir.
  5. Çalışabilmek için, dil kursuna devam zorunluluğu vardır. Bu durumda dil kursuna % 75 katılım mecburidir.
  6. Malta’da çalışma izni maksimum 12 aya kadar verilen vizelerle sınırlıdır. 1 yılı aşan sürelerde çalışmak için oturma iznine başvurulması gerekir.
  7. Çalışacak öğrenci Sosyal Sigortalar primi ödemeyeceğinden dolayı hastanelerden ücretsiz yararlanamayacaktır. Bu sebeple 30.000 Euro’luk teminatı olan, öğrencinin orada olduğu süreyi kapsayan sağlık sigortası yapması gerekir.
  8. Öğrencinin iş başvurusunu bizdeki İş ve İşçi Bulma Kurumu’na benzeyen, Jobsplus denilen bir platforma yapması gerekir. Ayrıca bulduğu iş yeri sahibinin de bu kuruma başvurup öğrenciye işyerinde neden ihtiyaç duyduğunu ve yerli işgücünden çalışacak aday bulmaya çalıştığını ama başaramadığını ispatlaması gerekiyor.
  9. Öğrenci işini dil eğitimine başladıktan 3 hafta sonra bulabilir, iş vereniyle anlaşabilir ancak sadece 90 günün sonunda çalışmaya başlayabilir.
  10. Öğrencileri çalıştıkları işlerden ortalama saatlik 9,5 Euro elde edebilirler. Bu da aylık 200 Euro’ya yakın bir meblağa tekabül eder. Yani Malta’da bulundukları süre boyunca yaşam masraflarının büyük çoğunluğunu karşılamış olurlar.

Dil okulu cenneti diyebileceğimiz Malta adası hem tatil hem uygun ücretli dil eğitim imkanı sunmasının yanında bir de çalışma olanağı sağlayarak öğrencileri mutlu etmeye devam ediyor.

 

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.