fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Malta’da Yaşam Masrafları


Malta’da yaşam ve konaklama ücretlerini sizler için derledik.

Malta’da Yaşam Pahalı mı ?

Çok şirin bir ada ülkesi olan Malta, yaşam masrafları açısından Türkiye’ye en yakın Avrupa ülkesidir. Ülkedeki geçim kaynağının ana unsuru dil okulları ve turizmdir. Tüm dünyadan Malta’ya dil eğitimi almaya gelen çok sayıda öğrenci bulunmaktadır. Malta’ya dil eğitimine gelen öğrenciler genellikle dil okullarının ayarlamış olduğu öğrenci evlerinde ya da kendi imkanlarıyla ayarladıkları paylaşımlı dairelerde kalırlar. Hemen hemen her öğrenci evinde öğrencilerin kendi yemeklerini yapabilecekleri mutfakları bulunmaktadır. Eğer öğrenciler kendi yemeklerini yaparlarsa aylık harcamaları daha ekonomik olacaktır.

Aylık 300 € gibi bir rakamla geçinmeleri mümkün. Restoranda yemek yemeyi tercih eden öğrenciler ortalama 500-600 € civarında bir miktar harcayacaklardır.

Ortalama bir restoranda akşam yemeği için 10 €-15 €, Lüks bir restoranda yemek için ortalama 20-30 € gibi rakamlar ödeyebilirsiniz. Fiyatlar, şehirler arasında da değişiklik göstermektedir. Ülkenin başkenti Valetta’da makarnalar 5-10 €, dilim pizzalar ise 1 -2 € arasındadır. İçecek fiyatları ise mekanlara göre değişiklik göstermektedir. Bira fiyatları 3-6 €, Kutu kola 2-5 €, su 1-2 € arasında satılmaktadır. Türk yemeklerini özleyen öğrenciler için Türk restoran sayılarının fazlaca olduğunu söyleyebilirim. Tam olarak Türkiye’deki kebap lezzetini bulamasak da yemekler fena sayılmazlar.

Malta’da Yemek Fiyatları

Her gün restoranda yemek yemekten sıkılan ve kendi yemeğini pişirmek isteyen öğrencilerin her türlü yiyeceğe ulaşabilecekleri çok sayıda market bulunmaktadır. Neredeyse her sokakta bulunan küçük marketlerin yanı sıra gross tarzı marketler de oldukça fazladır. Özellikle St. Julians bölgesinde çok sayıda market bulmanız mümkün. Marketlerde tüm ürünleri dondurulmuş halde veya konserve şeklinde bulabilirsiniz. Marketteki genel fiyatlar ise; 2 litre su 0.49 Euro, bir poşet ekmek 1.99 Euro, bir paket makarna 0.89 Euro, 700 ml domates sos 1.99 Euro, somon 5.99 Euro, biber 12.99 Euro, domates 2.99 Euro, şarap 7 Euro, market poşeti 0.25 Euro, tavuk 5 Euro, peynir 3 Euro, zeytin 2.5 Euro civarındadır.

Malta'da Ulaşım

Malta’da Ulaşım

Malta’da ulaşım otobüslerle sağlanmaktadır. Ülkede tren veya metro bulunmaz. Otobüs biletleri günlük ve aylık olarak alabilirsiniz. Günlük otobüs bileti kışın 1.5 € yazın ise 2 € olmaktadır. Eğer uzun dönem kalacaksanız ve gezmeyi seviyorsanız otobüs biletini aylık olarak almanız daha avantajlı olacaktır. Ayrıca ülkeyi baştan başa gezdiren otobüslerle kültür turu yapmanızı tavsiye ederim. Bu otobüslerin fiyatı 25€ dan başlıyor. Ancak sıkı bir pazarlıkla ve kalabalık bir grup olduğunuzda kişi başı fiyatları 15€’ya kadar düşüyor.

En son ülkemize dönerken, dönüşünüzü dört gözle bekleyen anne-babanıza, kardeşlerinize, arkadaşlarınıza hediye almak isterseniz, turizm cenneti olan Malta’da birçok hediyelik eşya dükkanı bulabilirsiniz. En çok hediyelik eşya dükkanının Sliema’da olduğunu söyleyebiliriz. Ara sokaklarda yer alan dükkanların fiyat açısından daha ucuz olduğunu hatırlatmakta fayda var. Magnetler 3-6 €, kupa bardaklar 4-10 €, Malta’nın meşhur şövalye bibloları büyüklüklerine göre 1,5-10 € arasındadır.

Malta’da yaşam masrafları ve Malta hakkında çok daha detaylı bilgi almak için uzman danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

Luxury speedboat yacht in Malta marina

Malta'da Dil Eğitimi Almak

Diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz

Dubai'de Dil Eğitimi Almak için 5 Neden


Dubai’de Çalışma İzinli Dil Eğitimi

Dubai’de Çalışma İzinli Dil Eğitimi Dubai’de dil eğitimi ve çalışma izni programları gün geçtikte popülerleşiyor. Hem dil okuluna giderek İngilizcenizi geliştirebilir hem de eğitim süresince


devamını oku

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.