fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Macaristan’da Üniversite Okumak için 10 Neden


Macaristan son yıllarda, üniversite eğitimi için, giderek popüler hale gelen ülkelerden birisi olmuştur. Kaliteli eğitim veren üniversitelerinin yanı sıra, Macaristan aynı zamanda da tarihi, kültürel şehirleri ve sıcak kanlı kültürüyle de ön plana çıkmaktadır. Türk öğrenciler arasında da oldukça popüler olan Macaristan’da Üniversite Eğitimi her bütçeye uygun seçeneklerde sunar. Bu yazımızda sizlere Macaristan’da Üniversite Okumak İçin 10 Neden sıraladık.

1. Eğitim Standartları

Macaristan'da Üniversite Okumak

 

Eğitim standartları yüksektir. Macaristan üniversitelerinde oldukça kaliteli eğitim verilmektedir.

Geleneksel üniversitelerin yanı sıra yenilikçi üniversiteleriyle de dikkat çeken Macaristan’da eğitim kalitesi yüksektir.

2. Yök Denkliği

Macaristan'da Üniversite Okumak

Macaristan Üniversitelerinin YÖK tarafından tanınırlığı ve denkliği vardır. Macaristan üniversitelerinin birçoğu YÖK’ün de kabul ettiği dünya üniversite sıralama listelerinde ilk 1000’de yer almaktadır. Eğitimini tamamlayan öğrencileri Türkiye’ye döndüklerinde denkliklerini alabilirler.

3. Mavi Diploma

Macaristan Üniversitelerinin diplomaları AB ülkeleri tarafından tanınmaktadır.

Avrupa Birliğine dahil olan Macaristan’dan alınan üniversite diplomaları diğer AB ülkelerinde de geçerlidir ve diplomalar tanınmaktadır.

Macaristan üniversiteleri öğrencilere “mavi diploma” vermektedir.

Macaristan'da Üniversite Okumak

Macaristan Eğitim Maliyetleri

4. Eğitim Maliyetleri

Macaristan Üniversitelerinde eğitim maliyetleri oldukça uygundur.

Birçok Avrupa ülkesine göre Macaristan; eğitim, ulaşım, beslenme ve barınma ücretleri noktasında çok uygun bir seçenektir.

Avrupa Birliği’nde yer almasına rağmen ülkede Macar Forinti para birimi de kullanılmaktadır.

5. Bölüm Seçme İmkanı

Macaristan Üniversitelerinde okumak için lise diploması yeterlidir. Macaristan’da Türkiye’deki gibi bir merkezi sınav ve üniversite yerleştirmesi yoktur. Ayrıca, İngiltere’deki gibi IB Diploma eğitimine ya da Amerika’daki gibi SAT ya da ACT sınavlarına girmeye gerek kalmadan öğrenciler birçok bölümde lisedeki akademik başarılarına göre okuyabilirler. Bazı bölümler öğrenciler için kendi sınavlarını yapabilir.

Macaristanda Üniversite Eğitimi

6. Eğitim Dili

Macaristan-Universite-Okumak-icin-10-Neden

Macaristan Üniversitelerinde birçok bölüm 3 yıl sürer. Macaristan üniversitelerinde Türkiye’dekinin aksine lisans eğitimi birçok bölümde 3 yıl sürmektedir.

7. Çift Diploma

Celta ve Delta Nedir

Macaristan Üniversitelerinde Eğitim dili Macarca dışında birçok bölümde İngilizcedir. İngilizce yeterliği olmayan öğrenciler ilk etapta hazırlık eğitimi alabilirler.

8. Çalışma İzni

Macaristan’da üniversite okuyan öğrencilere çalışma izni verilir. Lisans ve yüksek lisans eğitimi alan öğrencileri haftalık 20 saat, yarı zamanlı çalışma iznine sahiptirler.

Mezuniyetlerden sonra da 1 yıl daha Macaristan’da oturum iznine sahip olurlar ve yasal olarak tam zamanlı çalışabilirler.

universite-egitimi-macaristan

macaristan-harita

9. İş Bulma İmkanı

Macaristan’da yaşam ve konaklama maliyetleri uygundur. Eğitim maliyetinin yanı sıra Macaristan’da yaşam ve konaklama maliyetleri de oldukça uygundur. Bu açıdan düşünüldüğünde Türkiye’de bir özel ya da vakıf üniversitesinde eğitim alarak şehir dışında yaşamakla Macaristan’da eğitim alarak Macaristan’da yaşamak arasında neredeyse mali açıdan fark yoktur denilebilir.

10. Türkiye’ye Yakınlığı

Macaristan, Türkiye’ye oldukça yakındır. Macaristan’ın başkenti Budapeşte İstanbul’dan uçakla yalnızca 2 saattir.

Sizler için hazırladığımız Macaristan’da Üniversite Okumak İçin 10 Neden yazımızı beğendiyseniz ve Macaristan’da Üniversite ve Macaristan’da Yüksek Lisans ile ilgili olarak bize ulaşmak isterseniz ilgi almak için bilgi istek formu doldurabilirsiniz.

Macaristan-Budapeşte

Diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz


Katar’da İş Garantili Program

Katar’da iş Garantili Dil Eğitimi Üniversiteden ya da liseden mezun olduktan sonra yurtdışında iş alternatifi arayanlara müjdemiz var. Katar’da İş Garantili Dil Eğitimi programı ile


devamını oku

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.