fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Londra’da Ulaşım


İngiltere’nin başkenti Londra’da şehir içi ulaşım nasıldır ? Sizler için anlattık.

Londra’da Ulaşım Yolları

İngiltere’nin başkenti Londra, ulaşım ağı ile meşhur şehirlerden biridir. Londra’da ulaşım son derece kolaydır. Bu büyük şehirde ulaşım için kullanılan birçok araç olmasına rağmen, en yaygın kullanılanı metro ağıdır.

Londra’da metro ağı London Tube ismiyle geçer. Çok sayıda hattı içinde barındıran metro ağı ile insanlar trafik derdinden kurtularak, bir yerden başka bir yere daha hızlı ve konforlu gitme yolunu tercih eder.

Metro ağı içindeki hatlar renklerle birbirinden ayrıştırılır. Her farklı renkteki hattın birer de ismi vardır. İlk bakışta son derece karışık görünen metro ağ haritası, ilk kez Londra’ya giden birini korkutabilir 😊 Ancak haritayı okumayı öğrendiğinizde kullanımı son derece kolay hale gelir ve hangi hatta bineceksiniz, hangi durakta ineceksiniz, eğer hat değiştirmeniz gerekiyorsa nerede inip nereden bineceksiniz bunların hepsi son derece kolaylaşacak.

Oyster Card

Metro ağını kullanabilmek için Oyster Card ismi verilen bir ulaşım kartına sahip olmanız gerekir. Bu karta yüklenecek olan bakiyeyi kullanarak, gittiğiniz mesafe kadar ödeme yaparsınız. Londra’daki sistemde, bindiğiniz durakta kartınızı okutursunuz ancak bir de indiğiniz durakta, metrodan dışarı çıkarken kart okutulur ve mesafeniz kadar ücretlendirmeye tabi olursunuz.

Londra’ya eğitime gittiyseniz, yani bir süre orada yaşamanız gerekecek ise Oyster Card almanızı tavsiye ederiz. Oyster Card için haftalık ya da aylık sınırsız kullanım şeklinde tarifeler mevcuttur. Bu tarifelerden birine sahip olarak kartınızı sınırsız kullanma hakkına sahip olursunuz. Ancak iş seyahati gibi kısa süreliğine Londra’da bulunacaksanız, bu karta ihtiyaç duymadan temassız kredi kartınızı Oyster Card gibi kullanabiliyor ve gidilen mesafe kadar ödeme yapabiliyorsunuz.

Londra'da Şehir içi Ulaşım

Londra’da Otobüs Ulaşımı

Londra görsellikleriyle dikkat çeken ve ünlenmiş olan çift katlı kırmızı otobüsleriyle de meşhurdur. Bunun yanı sıra tek katlı, birçok bölgeye giden otobüs hattı da vardır. Otobüs ulaşımı metro ulaşımına kıyasla daha ucuzdur ve ayrıca gece seferleri de vardır.

Londra Taksileri

Görselleri çok güzel olan Londra taksileri de ulaşım için tercih edilebilir elbette. Taksi ulaşımı pahalıdır, genelde kredi kartı ile ödemeye olanak tanır. Ancak bizim tavsiyemiz taksi şoförleriyle pazarlık etmenizdir. Gideceğiniz yeri söyleyip ortalama tutacak olan ücreti öğrenince, pazarlık edebilirsiniz 😊

Londra Ulaşım Taxi

Diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz

Dubai'de Dil Eğitimi Almak için 5 Neden


Dubai’de Çalışma İzinli Dil Eğitimi

Dubai’de Çalışma İzinli Dil Eğitimi Dubai’de dil eğitimi ve çalışma izni programları gün geçtikte popülerleşiyor. Hem dil okuluna giderek İngilizcenizi geliştirebilir hem de eğitim süresince


devamını oku

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.