fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Londra’da Dil Eğitimi Alan Danışmanımızın Tavsiyeleri


Hepimizin net olarak bildiği bir durum, İngilizce veya herhangi bir Avrupa dili sadece Türkiye’de alınan eğitim ile ileri seviyeye kısa zamanda taşınamıyor. Öyle ki senelerce hem okulda hem kurslarda alınan eğitimler, izlenilen binlerce diziler, ezberlenen şarkılar sonucunda bir çoğumuz İngilizce seviyesini sadece belirli bir düzeyde geliştirebiliyor. Her ne kadar kendini tanıtma, basit derecede okuduğunu anlama ve üç beş cümleyi geçmeyen turistik aktivitelerde bu İngilizce kısmen işimizi görse de iş çalışma hayatına atılmaya ve yabancı bir dilde eğitim almaya geldiğinde hepimiz tıkanıp kalıyoruz. Danışman arkadaşımızın size Londra’da Dil Eğitimi Tavsiyeleri hakkında yazmış olduğu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Dil Eğitimi için neden Londra ?

Ben de ilkokulda İngilizce dil eğitimi almaya başlamış, daha 10 yaşındayken hafta sonları dil kurslarına katılmış ve lisede İngilizce eğitimi almış biri olarak İngilizcemi maalesef belirli bir düzeyde geliştirebilmiştim.

Özellikle Türkiye’de yaygın olan dil eğitimi tekniklerinin İngilizce öğrenmede yetersizliği sebebiyle dile yoğunlaştığım zamanlarda daha çok verim alsam da İngilizceden uzaklaştığım sürelerde dil yeterliliğim düşüyordu.

Sorunu kökten çözebilmek için üniversiteden mezun olur olmaz, yurtdışında dil eğitimi almaya karar verdim. Kesin olarak tercihim ise, 16 yaşından beri hayalini kurduğum Londra’da dil eğitimi almak idi.

Londra veya İngiltere’nin herhangi bir şehri özellikle kurlar sebebiyle korkutucu gelebilir. Benim için de öyle idi.

Yalnız dil eğitimimi ve Londra’da geçirdiğim süre boyunca buna kesinlikle değdi diyebilirim.

Londra'da Dil Eğitimi Tavsiyeleri

Bilindiği üzere Londra, Avrupa’nın en kozmopolit başkenti. Pek çok farklı ülkeden, farklı kültürden insanın ortak yaşam alanı. İngiltere’ye eğitim almak, çalışmak ve İngiltere’ye yerleşmek isteyenlerin ilk tercihi. Bu da Londra’nın diğer şehirlere nazaran daha kalabalık olmasına sebep oluyor.

Bu kalabalık ve kozmopolit yapısının hem artıları hem eksileri mevcut. Bir dil okulu öğrencisi için bu artı ve eksikleri değerlendirelim.

Londra'da Şehir içi Ulaşım

Londra Toplu Taşıma Otobüs

Şehrin Yapısı

Londra’da Dil Eğitimi Tavsiyeleri noktasında size anlatmak istediğim Londra şehir yapısı; Londra, ”Zone” adı verilen bölgelere ayrılmış durumda. Bu bölgeler dairesel olarak birbirinden ayrılıyor. Şehrin tam merkezini içine alan daire Zone 1 olarak adlandırılıyor. Zone 1 için Londra’nın kalbi diyebiliriz. Londra’nın bütün tarihsel ve turistik ögeleri çoğunlukla bu bölgede yer alıyor. Ünlü saat kulesi Big Ben, Londra’nın simgesi London Eye, Buckhingam Palace, Westminster Abbey, Hyde Park, alışverişin merkezi Oxford Street ve daha birçok turistik lokasyonun bu bölgede olması, tüm bu turistik bölgeleri toplu taşıma kullanmadan ziyaret etmenize olanak sağlıyor.

Londra’daki dil okullarının pek çoğu da Zone 1’de yer alıyor. Yani hafta içi dersleriniz bittikten sonra okuldan çıkıp beş dakika içinde Londra’nın turistik bölgelerini ziyaret edebiliyorsunuz.

Yalnız Zone 1 tahmin edileceği üzere yaşaması da en maliyetli bölge. Öyle ki bu bölgedeki oda kişilik odada konaklama fiyatları haftalık 200 – 250 GBP’den, tek kişilik en-suite odada yurt konaklamaları da yaklaşık 375 – 400 GBP’den başlıyor. Zone sayıları arttıkça konaklama ücretleri de belirli oranlarda azalıyor. Bu sebeple öğrencilerin büyük çoğunluğu Zone 2, 3 veya 4 bölgelerinden oda kiralıyorlar.

Muhteşem Ulaşım Altyapısı

Dil okullarının çoğunun Zone 1’de, konaklamaların Zone 2 ve sonrasında yer alması pek çok öğrenciyi ulaşım konusunda tedirgin edebilir. Zone 3’te yaşamış birisi olarak ben de başta bu tedirginliği yaşamıştım. Ama Londra’nın muhteşem metro ve otobüs ağı daha ilk haftadan tüm tedirginliklerimi ortadan kaldırdı. Londra Avrupa’nın en eski ve şu an da en gelişmiş metro ağlarından birine sahip. Şehrin en merkez noktasından neredeyse en ücra köşesine kadar metro ile seyahat edebiliyorsunuz. Örnek olarak Zone 3’ten Zone 1’e metro ile 20 dakikada ulaştığımı iletmek isterim. Ayrıca bazı hatlar 24 saat hizmet vermekte.

Londra’da 24 saat hizmet veren bir diğer ulaşım şekli de otobüsler! Otobüsler de yine metro hatları kadar tüm şehre yayılmış durumda. Metroya nazaran çok daha uygun fakat tahmin edebileceğiniz üzere biraz daha yavaş. Gerçi İngiltere’nin meşhur Double-Decker otobüslerinde seyahat ederken zamanın daha da yavaş ilerlemesini isteyeceksiniz.

londrada-metro-ulasimi

Londra Ulaşım Taxi

london-ulasim

yurtdisi-dil-egitiminin-favori-ulkesi-ingiltere

Yalnız Londra’da yaşayacağınız en güzel kültürel deneyim müzikaller olacaktır. Londra’da yıl boyunca onlarca müzikal sergileniyor. Kendine has tiyatrolarında bütün sene sergilenen müzikallerde koltuk bulabilmek gerçekten sabır ve özen istiyor. Biletler genelde 70 – 200 GBP civarında oluyor. Fakat küçük bir tüyo: Okullar genelde öğrenciler için müzikal etkinlikleri düzenliyor ve erkenden toplu bilet alabiliyorlar. Böylece okul etkinliği olarak bir müzikale daha uygun fiyatlı biletler ile katılabiliyorsunuz.

Sosyal ve Kültürel Hayat

Benim gibi Londra’da dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin tercihlerinin ana sebeplerinden biri İngilizcenin ana vatanı olmasıysa hemen ikinci sırada da İngiltere’nin tüm dünyaya yayılmış kültürü olacaktır. Kabul edelim gerek müzik gerek spor gerek de sinema olsun, İngiltere baskın bir kültüre sahip.

Londra bazında değerlendirecek olursam, İngiltere’de en fazla kültürel ve sosyal aktiviteye katılabileceğiniz şehir diyebilirim. Beni en çok etkileyen özelliği birkaç özel müze hariç tüm müzelerin ücretsiz olması.

Ayrıca müzelerin hepsinin saatlerinizi alacak detaylara ve güzelliğe sahip olması da cabası. Müzelerin yanı sıra şehirde yıl boyunca pek çok konser de düzenleniyor.

Konser ücretleri grupların büyüklüğüne ve konserin ne kadar özel olduğuna göre değişse de sevdiğiniz grupları Londra seyircisiyle birlikte dinlemek paha biçilemez. Genel olarak konser biletleri 50 GBP ile 100 GBP arasında değişiyor.

İngiltere halkı konserlere ve festivallere büyük önem veriyor.

Dil Eğitimi alırken sinemaya gitmek ayrı bir dil egzersizi gibi. 😊 Londra pek çok irili ufaklı sinema salonuna ev sahipliği yapıyor. Salonların kalitesi bölgeye göre değişiklik gösterebiliyor.

Sinema bileti fiyatları da salondan salona ve bölgeden bölgeye değişebiliyor.

Örneğin Zone 1 civarındaki sinema salonlarında biletler 15 GBP civarı iken Zone 3 ve sonrasında 7 GBP’ye bile aynı işletmenin salonlarında film izleyebiliyorsunuz.

Yeme İçme

Tüm öğrencilerin bütçesinin büyük kısmını konaklamadan sonra yeme – içme oluşturuyor. Aile yanında kahvaltı ve akşam yemeği dahil konaklama alan öğrenciler bu konuda bir tık daha şanslı. Fakat yemeksiz konaklama alanlar için yeme – içme biraz masraflı olabiliyor. Her şeyde olduğu gibi yeme -içme konusunda da fiyatlar bölgeden bölgeye değişiyor. Tahmin edeceğiniz üzere en pahalı restoranlar genelde Zone 1’de yer alıyor. Tüm dünyanın bildiği bir gerçek şu ki İngilizlerin kendilerine ait bir mutfakları olduğu pek söylenemez. Bu Londra’dayken benim küçük bir kültür turuna çevirdiğim bir avantajdı. Zira Londra dünyanın pek çok ülkesinin mutfağına ait restoranlara sahip. Bunlar içerisinde lüks restoranlar da mevcut orta kalite restoranlar da. Böylece tek bir ülkede dünyanın farklı bölgelerinin mutfaklarını deneyimleme şansı elde edebiliyorsunuz.

Londra’da yeme – içme masraflarınızı olabildiğince uyguna çekmenizin pek çok yolları bulunmakta. Bunlardan en ünlüsü, Poundland! Poundland mağazalarında hemen hemen her şeyi bulabiliyorsunuz ve her şey marketlerin ismine yakışır olarak 1 veya 2 GBP.

Londra'da Dil Eğitimi Tavsiyeleri

Londra'da Dil Eğitimi Tavsiyeleri

Oxford'da Dil Eğitimi

EC Malta Dil Okulu Programları ve Konaklama

Dil Okulu Çeşitliliği

Söylemeye gerek olmayacak şekilde Londra’da hemen hemen bütün zincir okulların şubeleri mevcut.

Kaplan, EC, LSI, St. Giles, OHC, Stafford House, Eurocentres, British Study Centres, Malvern House gibi okullar Zone 1’de yer alıyor.

Bunun dışında St. Giles, LSI, OHC okullarının Zone 2 veya Zone 3’te de ayrı bir şubeleri bulunuyor.

Kings Education, Oxford International, LAL gibi diğer büyük zincir okulların Londra şubeleri ise Zone 2 veya 3’te yer alıyor.

Görüldüğü gibi Londra her bölgesinde öğrencilere kaliteli dil eğitimi sunan okullara ev sahipliği yapıyor.

Diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz

Dubai'de Dil Eğitimi Almak için 5 Neden


Dubai’de Çalışma İzinli Dil Eğitimi

Dubai’de Çalışma İzinli Dil Eğitimi Dubai’de dil eğitimi ve çalışma izni programları gün geçtikte popülerleşiyor. Hem dil okuluna giderek İngilizcenizi geliştirebilir hem de eğitim süresince


devamını oku

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.