fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

İtalya Vizesi

İtalya Vizesi

 

İtalya Vizesi iki türdür, biri C tipi diğeri ise D tipidir. Bilindiği gibi 90 güne kadar olan kalışlarda yeşil pasaport sahipleri, Schengen ülkelerine vizesiz giriş yapabilmektedir. Ancak kalış süresi 90 günü aşacaksa yeşil pasaport sahipleri de kesinlikle D tipi vize türüne başvuru yapmalıdır.

C tipi ya da D tipi fark etmeksizin İtalya vizesi olan kişiler, Avrupa’da serbest dolaşım hakkına sahip olurlar.

C Tipi İtalya Vizesi

Bordo pasaportlu öğrenciler, 90 günden kısa süreli olacak şekilde İtalya’da dil eğitimi almak isterse, C tipi vizeye başvurmaları gerekir. İtalya C tipi vize başvurularında vizenin olumlu sonuçlanma ihtimalini artırmak için, zorunluluk olmamasına rağmen başvuru sahiplerinin geçmişte İtalyanca için bir eğitim almış olduklarını kanıtlamak çok faydalı olacaktır. Bu eğitim okulda alınan ders şeklinde olabileceği gibi, İtalyanca kurslarında alınan eğitim ya da özel hocadan alınacak olan bire – bir ders şeklinde de olabilir. Geçmiş eğitimimizi kanıtlamak için okuldan transkript, dersaneden başarı sertifikası, özel hocadan ise ıslak imzalı bir dilekçe alınmalıdır. C tipi İtalya dil okulu eğitim vizesi için öğrencilerin vize başvurusundan önce, İtalya’da eğitim alacağı dil okuluna ödemenin tamamının yapılması gerekir. Ödeme yapılmadan İtalya’daki dil okulundan kabul mektubu da gelmez. Vize evrakları için hazırlanan dosyanın içine mutlaka ödeme dekontu ve okul kabul belgesi konmalıdır.

C Tipi İtalya Vizesi, İtalya’da 90 günden fazla kalışlar için uygun değildir ve oradan uzatılamaz, yani uzatılamayan vize türüdür.

C Tipi İtalya Vize başvuruları VFS İtalya Başvuru Merkezlerinden yapılmaktadır. Başvuru için dosya teslimi yapılır, herhangi bir mülakat söz konusu değildir. Vize başvurusu için hazırlanan evraklar, VFS İtalya Başvuru Merkezinden alınan randevu günü ve saatinde teslim edilmelidir.

D Tipi İtalya Vizesi (İtalya Ulusal Vize)

90 günü aşan başvurularda vize kategorisi değişerek D tipi İtalya Vizesi olmaktadır. Ulusal vize olarak isimlendirilen bu vize türü İtalyancayı biraz daha profesyonel bir şekilde öğrenmek isteyen ve bu sebeple uzun bir kalış süreyi belirleyen öğrenciler için uygundur.

D tipi İtalya vize başvurusu da tıpkı C tipi vize türü gibi VFS İtalya Başvuru Merkezlerinden yapılmaktadır. İtalya dil okullarına gidecek olan öğrenciler mutlaka eğitim ücretlerini ilgili dil okuluna ödemelidir. Ayrıca vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için İtalyanca ile ilgili geçmiş kanıtlanmalıdır.

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
İtalya vizesi ile ilgili sorunuz var mı? Yardımcı olalım!