fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

İrlanda’da Dil Eğitimi Almak için 7 Adım


İrlanda son yıllarda, özellikle uzun dönem dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin bir numaralı tercihi olarak karşımıza çıkıyor. Bunda, uzun dönem öğrencilerine yarı zamanlı çalışma izni vermesinin payı çok büyük! 😊 Her ülkede odluğu gibi İrlanda’da Dil Eğitimi Almak için yapılması gereken birkaç aşaması mevcut.

1. Eğitim Alacağınız Şehir Seçimi

İrlanda’da dil eğitimi almak dendiğinden akla ilk ve bazen tek gelen şehir Dublin’dir. Dublin İrlanda’nın başkenti olarak ülkenin en popüler ve kalabalık şehri. Aynı zamanda en fazla dil okuluna ev sahipliği yapan şehir de Dublin. Yalnız İrlanda’da Dublin harici pek çok farklı şehirlerde de dil eğitimi alabilirsiniz.

Bu şehirleri Cork, Limerick, Galway olarak sıralayabiliriz. Dublin’i öğrenciler genelde iş imkanlarının fazlalığı sebebiyle tercih etseler de Cork, Limerick ve Galway’de de öğrencilerin çalışabileceği pek çok alan bulunmakta. Ayrıca daha az tercih edildiklerinden rekabet de daha az. 😊

Yurtdışında Okumak ve Çalışmak

Ayrıca konaklama ve ulaşımın kolay de daha uygun olması yanı sıra Türk öğrenci yoğunluğu da bu şehirlerde Dublin’e nazaran daha az. Sosyal hayat açısından ise Dublin’in diğer şehirlerden daha canlı odluğunu söyleyebiliriz.

armada-grandee-logo

2. Danışmanlık Firması Seçimi

Yurt dışında dil eğitimi sürecinizi en sağlıklı ve kolay geçirmenizin yolu, bu konuda uzman bir danışmanlık şirketi ile çalışmaktır. Bu konuda güvenilir, görüşmeye başladığınız ilk andan dil eğitiminizi bitirip dönene kadar her aşamada istediğiniz zaman iletişime geçip yardım alabileceğiniz, sizi her durumla ilgili objektif olarak bilgilendiren bir danışmanlık şirketi ile çalışmak, inanın dil eğitimi veriminizi de arttıracaktır. İrlanda’da Dil Eğitimi Almak konusunda Armada Grandee, yurt dışı eğitimini bizzat deneyimlemiş danışmanlarıyla sonuna kadar güveneceğiniz bir danışmanlık firmasıdır. 😊

3. Okul Tercihi

Dil eğitimi amacıyla bulunacağınız ülke ve şehir kadar önemli bir diğer konu da eğitim alacağınız okulu seçmek. Hem alacağınız eğitimin kalitesi hem de vizede sağlayacağı kolaylık bakımından doğru okul tercihi yapmak sürecin en önemli parçalarından biri diyebiliriz. Okul tercihi yaparken odaklanacağınız pek çok nokta olacaktır. Bunlar başta okuldaki eğitim kalitesi olmak üzere, öğretmenlerin yetkinlikleri, sınıfların ferahlığı ve okul içi ekipmanlar, okul kütüphanesi, çalışma odaları, okul tarafından düzenlenen sosyal aktiviteler, okulun sağladığı konaklama imkanları gibi pek çok alanda araştırmalar yaparak okul tercihinizi yapabilirsiniz.

İrlanda'da Work & Study

İrlanda’daki tüm dil okullarına dair ayrıntılı bilgileri danışmanlarımızdan alabilirsiniz. 😊 İrlanda’da Dil Eğitimi Almak için yapılması gerekenler arasında 4. adımımız ile devam edelim.

İrlanda'da Çalışabileceğiniz Yerler

4. Kayıt İşlemleri

İrlanda’da dil eğitimi almak için okula karar verdikten sonra kayıt işlemleriniz başlatılır. İrlanda okullarında kayıt işlemleri çok kolaydır. Sadece okul kayıt ücreti, kayıt formu ve pasaportunuzun kimlik sayfası okula gönderilerek kayıt işlemlerini gerçekleştirebiliriz.

Bu aşamada tüm kayıt işlemleriniz danışmanlarınız tarafından gerçekleştirilecektir. 😊

5. Okul Ödemeleri

Amerika, Kanada ve İngiltere’nin aksine İrlanda dil okulları için okul ödemeleri vize başvurusundan önce yapılmalıdır. Okul tarafından gönderilen faturanın tamamı vize başvurusundan önce okulun hesabına gönderilmeli, gönderime dair banka dekontu ve okuldan alınan ödeme konfirmasyonu vize dosyanıza eklenmelidir.

Aksi takdirde vize başvurunuz vize başvuru merkezi tarafından eksik evrakla başvuru yapılması sebebiyle alınmaz. Pek çok öğrencinin aklına bu aşamada herhangi bir vize reddi sonucu ödemelerinin akıbeti gelmektedir.

work-and-study-irlanda

İrlanda’da çalıştığımız tüm okullar, herhangi bir vize reddi durumunda, kayıt esnasında detaylıca okuyacağınız hüküm ve koşullarına göre, gerekli iadeleri öğrencilerin ileteceği hesaba yapmaktadır.

İrlanda'da Dil Eğitimi Almak

6. Vize Evraklarının Hazırlanması ve Vize Başvurusu

a) Eğitim alınacak şehre karar verildi, okul tercihi yapıldı, okula kaydınız gönderildi ve okuldan gelen faturalar doğrultusunda tüm ödemeler yapıldı. Bu aşamadan sonra vize işlemlerine başlayabiliriz. 😊 Vize işlemleri eğitim alacağınız tarihe göre başlatılacaktır. İrlanda’da vize başvuruları eğitimden önce en erken 3 ay önce yapılabilmektedir. Vize evrakları da vize başvurusu zamanında güncel olarak hazırlanmalıdır. Çünkü tarihi geçen evraklar vize başvurusunda kabul edilmemektedir. Her ne kadar sabit bir liste olsa da detaya inildiğinde, vize evrak listesi her öğrenci için farklılık gösterecektir. Vize evraklarınızın tam listesini, vize konusunda uzman danışmanlarımız sizin için özel olarak hazırlayacaktır.

b) Öğrencilerin vize evraklarını hazırlama aşamasında, evrak peşinde koşturmayı pek sevmediklerinin farkındayız. 😊 Ama unutulmamalıdır ki tüm evraklar vizeyi almanızı bir derece daha garantilemek için istenmektedir ve bazı evraklar (öğrenci belgesi, transkript, banka evrakları vb.) sadece bu evrakların sahibi tarafından alınabilmektedir. İrlanda vizesinde çoğu evrak İngilizce olarak istenmektedir. Bazı resmi evraklar İngilizce olarak alınamaz.

Bu durumda çeviriler için yine danışmanlarınız ve danışmanlık firmanız size yardımcı olacaktır. 😊

c) Tüm vize evraklarınızı, danışmanınızla efektif olarak görüşüp hazırladıktan sonra, evraklarınızı danışmanınıza teslim edebilirsiniz. Danışmanınız kendisinin de hazırladığı diğer evraklarla birlikte vize başvuru dosyanızı hazırlayacaktır. Özenle hazırlanmış vize dosyanızdan sonra İrlanda vizesi başvurunuzu yapmak için konsolosluğun anlaşmalı olduğu vize başvuru merkezine evraklarınızı teslim edebilirsiniz. Evraklarınızı teslim ederken vize ücretinizi de ödemeniz gerekecektir. 2020 itibariyle İrlanda vize ücreti, başvuru merkezi hizmet bedeliyle birlikte 82 Euro’dur.

İrlanda'da Dil Eğitimi Almak için 7 Adım

7. Uçak Biletinin Alınması

Tüm aşamaları başarıyla sonlandırıp vizenizi aldıktan sonra yapacağınız tek işlem uçak biletinizi almak olacaktır. Uçak bileti alırken konaklama başlangıç tarihlerinize göre bilet almak çok önemlidir. Aksi takdirde, başka bir ek konaklama ayarlamasının yapılması gerekebilir. Bu aşamada uçuş esnasında yanınızda bulundurmanız gereken bazı evraklar olacaktır. Bu evraklar uçuşunuzdan birkaç gün önce danışmanınız tarafından size gönderilir veya çıktı olarak size teslim edilir. Bu evrakları uçuşunuz sonrası pasaport kontrolünde gümrük memuruna göstermeniz gerekecektir.

Diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz

Dubai'de Dil Eğitimi Almak için 5 Neden


Dubai’de Çalışma İzinli Dil Eğitimi

Dubai’de Çalışma İzinli Dil Eğitimi Dubai’de dil eğitimi ve çalışma izni programları gün geçtikte popülerleşiyor. Hem dil okuluna giderek İngilizcenizi geliştirebilir hem de eğitim süresince


devamını oku

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.