fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

İrlanda’da Çalışma İzni

Yurtdışı eğitimlerinde öğrencilerin en çok aklına takılan konulardan biri de çalışma izinleri… Özellikle son yıllarda İngiltere, Amerika ve Kanada’nın dil eğitimi alan öğrencilere verdikleri çalışma izinlerini kaldırmaları, çalışma izni veren ülkeleri dil eğitiminde ön plana çıkarmaktadır. İrlanda’da dil eğitimine gitmek isteyen kişilere İrlanda’da Çalışma İzni verilmektedir.

Çalışma Süreleri ve Şartları

İrlanda’da 25 hafta ve üzeri, dil eğitimi dahil, eğitim alan öğrencilerin yarı zamanlı, haftada 20 saat çalışma izinleri bulunmaktadır. Öğrenciler, tatil zamanlarında ise haftada 40 saat çalışabilmektedirler. Tatil zamanları, programlarının bittiği tarihler değil; devlet tarafından belirlenmiş zamanları kapsar. Yaz tatili 1 Mayıs – 31 Ağustos arasındayken; 15 Aralık – 15 Ocak dönemi ise kış tatili olarak geçmektedir.

İrlanda’da Çalışma İzni

  1. 25 Hafta ve üzeri eğitim almak
  2. Haftada en az 15 saat ders görmek
  3. GNIB’e kayıt
  4. Banka Hesabı
  5. PPS numaranızı almak
  6. İş Bulmak

25 hafta ve üzeri dil eğitimi; aynı zamanda Work and Study programları olarak da geçmektedir. Bu programlar ile öğrenciler haftada en az 15 saat eğitim veren bir programa kayıt olmalıdırlar. İrlanda’da pek çok dil okulumuzun 25 hafta ve üzeri programlar için özel promosyonları bulunmaktadır.

GNIB: GNIB, Garda National Immigration Bureau, İrlanda’nın göçmenlik bürosudur. İrlanda’da Çalışma İzni için öğrencilerin yapmaları gereken ilk işlem GNIB kartlarını almak olmalıdır. Bu kartı alabilmek için göçmenlik bürosundan online olarak randevu alınmalıdır. Garda‘nın web sitesinden İrlanda’da dil eğitiminize başlamadan da erkenden randevunuzu alabilirsiniz. GNIB kart başvuru ücreti 300 Euro’dur.

Banka Hesabı: İrlanda’da çalışmak isteyen örencilerin mutlaka bir banka hesapları olmalıdır. Banka hesabı açmak isteyen uluslararası öğrencilerin içerisinde en az 3.000 Euro bulunan bir banka hesabı açmaları gerekmektedir. Bu miktarın GARDA randevusundan en eski 1 hafta öncesine kadar hesaplarında bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde, 1 haftadan eski banka hesapları GARDA randevunuzda kabul edilmeyecektir. Bankadan hesap açtırmak da belirli bir zamanı almaktadır. Çalıştığımız pek çok dil okulu, öğrencilerimize zamanı kısaltma açısından, kendilerinin de çalıştığı banka aracılığıyla yardımcı olabilmektedir.

PPS: Personal Public Servis Number, bir sosyal hizmetler numarasıdır ve vergi kaydı için mutlaka alınması gerekmektedir. PPS başvuruları www.welfare.ie adresinden yapılmaktadır. PPS kart ücreti 100 Euro’dur. PPS kartı adresinize kargo ile gönderilmektedir.

İş Bulmak: İrlanda özellikle Avrupa’nın Silikon Vadisi olarak adlandırılmaya başladıktan sonra öğrenciler için pek çok iş fırsatı yaratabilen bir konuma gelmiştir. Part-time çalışma hakkına sahip öğrenciler, daha çok cafe, restoran, çağrı merkezleri gibi yerlerde çalışmaktadırlar. Okullar dil eğitimi öğrencilerine iş ayarlamamaktadırlar fakat bu konuda öğrencilere maksimum desteği sunarlar. İş araştırabileceğiniz sitelerden bazıları:

  1. www.jobs.ie
  2. www.irishjobs.ie
  3. www.monster.ie
  4. www.localgovernmentjobs.ie

İrlanda’da ortalama saatlik ücret

İrlanda’da part-time çalışarak, eğitim masraflarınız harici tüm yaşam masraflarınızı büyük ölçüde karşılayabilirsiniz. İrlanda’da ortalama saatlik ücret 9.25 Euro’dur.

İrlanda Çok Girişli Vize

İrlanda, program süresine bakmaksızın tek girişli vize vermektedir. Vizelerini çok girişli vizeye çevirmek isteyen öğrenciler, yine randevu alarak bu işlemi gerçekleştirebilirler. Başvuru ücreti 100 Euro’dur. Başvuru esnasında GNIB kartınız, pasaportunuz ve bir adet fotoğrafınızın yanınızda olması gerekmektedir. Başvuru ücreti için bankadan 100 Euro’luk bir banka çeki alabilirsiniz.

 

 

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.