fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

İrlanda Vizesi

İrlanda Vizesi

 

İrlanda’da dil eğitimi düşünen öğrenciler için alınması gereken İrlanda Vizesi türü; öğrenci vizesidir. Bu vize türü öğrencilerin İrlanda’da kalmayı planladıkları süreye göre çeşitlilik göstermektedir. İrlanda vize başvurularında dikkat edilmesi gereken konu, başvuru yapacak olan öğrencinin, eğitim süresince, mezuniyet sonrasında ya da iş hayatı sırasında boşlukların olmaması, eğer boşluk varsa da bu boşluğun mantıklı gerekçeler ve kanıtlarla doldurulmasıdır.

İrlanda vizesi için yüz yüze bir mülakat yoktur, dosya ile yapılan bir başvuru türüdür. Ancak vize başvurusu sonrasında başvuru sahibi çalışan biri ise iş yeri sahipleri/iş verenler görevliler tarafından aranır ve başvuru sahibinin dosyası ile ilgili sorular sorulur. İş yerini arama sebepleri; başvuru sahibi gerçekten orada çalışıyor mu, dil eğitimine iş yerinden izinli mi gidiyor, eğitimden sonra tekrar aynı iş yerinde çalışmaya devam edecek mi gibi sorularına net yanıtlar almaktır. Aslında bu soruların yanıtları başvuru sahibinin dosyasında zaten hali hazırda vardır ancak sahte belge olabilir mi endişesi ile aranıp detaylı bilgiler toplanır. Bu görüşmelerin sonucuna göre de vize sonuçlanır.

İrlanda vizesi için önemli olan bir diğer konu ise İrlanda’daki okul tarafından gönderilecek olan MEI belgesidir, çünkü bu belge olmadan başvuru süreci tamamlanamaz. MEI (Marketting English in Ireland) İrlanda’daki dil okullarını denetleyen bir akreditasyon kurumudur. Bu kurumun hazırlayacağı evrak vize başvuru dosyasında mutlaka olmalıdır.

Öğrencilerin dil eğitimi için başvuru yapabileceği iki tür vize vardır:

C Tipi Vize:

Bu vize türüyle öğrenciler İrlanda’da maksimum 90 gün kalma hakkında sahip olur. Yani 3 aya kadar dil eğitimi almayı düşünenler için uygun olan vize türüdür. Uzatılamayan bir vize türüdür ve çalışma izni yoktur.

D Tipi Vize:

İrlanda’da 12 haftadan fazla dil eğitimi almayı planlayan öğrenciler için başvuru yapılması gereken vize türüdür. Bu vize türünde öğrencinin pasaportuna basılan vize 3 aylık olur ancak öğrenci İrlanda’ya gittiğinde GARDA isimli kuruma başvuru yaparak kalış süresini eğitim süresine göre uzatır. Bu uzatım işleminde öğrencilerin yanında olması gereken evraklar vardır.

D tipi vize türünde 25 haftaya kadar eğitim alacak öğrenciler için çalışma izni yoktur. Ancak 25 hafta ve üzeri eğitim alacak olan öğrenciler için İrlanda’da yasal çalışma izni (part time- haftada 20 saat) verilmektedir. Bu çalışma izni de kalış süresinin uzatılması için başvuru yapılan GARDA tarafından verilmektedir.

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
İrlanda Vizesi, Fiyatları, koşulları, vizesi ile ilgili sorunuz var mı? Yardımcı olalım!