fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

İngiltere’de Mühendislik Eğitimi Almak


İngiltere, eğitim alanında kalitesiyle öne çıkan ve uluslararası öğrencilerin eğitim için en çok tercih ettiği ülkelerden biridir. İngiltere’de mühendislik eğitimi almak da pek çok öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Bu yazımızda İngiltere’de mühendislik eğitimi hakkında bilmeniz gerekenleri anlatacağız.

Mühendislik Bölümü ve Kariyer Fırsatları

Mühendislik günümüzde en çok tercih edilen mesleklerden biridir. Bunun nedenleri arasında, pek çok alanda iyi yetişmiş mühendise ihtiyaç olması ve bu nedenle iş bulmanın daha kolay olduğu bir alan olması vardır. Ayrıca dünya genelinde en yüksek maaş alan mesleklerden biri mühendislerdir.

Micheal Page maaş analizi raporuna göre, özellikle 2017’den itibaren bilişim teknolojileri hızla gelişmekte, teknolojik ürünlere talep sürekli artmakta ve mühendis maaşları yıllık 10-20 bin TL arası artış göstermektedir.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosunun araştırmalarına göre dünya çapında en yüksek ortalama başlangıç maaşı alan meslek mühendisliktir. İngiltere’de mühendislik eğitimi alacak olan öğrenciler sonrasında, Google ve Amazon gibi mühendislere en çok maaş veren uluslararası ünlü şirketlerde çalışma şanslarını arttırabilir ya da İngiltere’de farklı sektörlerde mühendis olarak iş bulabilirler.

Mühendislik, İngiltere’de en çok ihtiyaç duyulan ve en çok kazanan meslek gruplarındandır.

İngiltere'de Mühendislik Eğitimi Almak

Mühendislik bölümü sayısal zeka, pratiklik ve yaratıcılık isteyen bir bölümdür. Rasyonel düşünebilen, analiz yapmayı seven, çözüm odaklı düşünebilen ve yeni fikirler üretebilen öğrenciler mühendislik bölümlerinde başarılı olabilirler. İngiltere’de mühendislik lisans eğitimi diğer bölümler gibi 3 senedir. Fakat bölüme ve okula göre değişiklik gösterip, yapılması gereken stajlarla birlikle bu eğitim 4-5 seneye kadar uzayabilmektedir. Ayrıca İngiltere’de imza yetkisi olan ehliyetli bir mühendis olmak yani MEng derecesinde diploma sahibi olmak için 4 senelik bir eğitim ve sonrasında iş deneyimi gerekmektedir. İngiltere, diğer ülkelerden farklı olarak mühendislik eğitiminde pratik bilgiye en çok önem veren ülkelerdendir. Mühendislik mesleğinin standartlarının Mühendislik Birlikleri tarafından belirlendiği İngiltere’de, tam yetkili bir mühendis olmak için, tanınmış kurumlarda alınan eğitimin ardından belli bir süre iş deneyimi kazanmak gerekmektedir.

İngiltere’de Mühendislik Eğitimi’nde Öne Çıkan Üniversiteler

Mühendislik eğitiminde üniversitelerin teknolojik altyapıları, bilimsel eğitim için gerekli altyapılar, sosyal kapasiteleri, pratik imkanı sağlayan staj olanakları ve iş dünyası ile güncel ekonomik ve bilimsel talebi karşılamaya yönelik işbirlikleri oldukça önemlidir. İngiltere’de bu konularda geniş imkanlara sahip olan ve adından sık sık söz ettiren pek çok okul vardır. Özellikle mekanik ve uzay – hava mühendisliği eğitiminde Oxford Üniversitesi ve Imperial College Londra, bilgisayar bilimlerinde Cambridge Üniversitesi ve Londra Üniversitesi Akademisi (UCL) dikkat çekmektedir.

İngiltere'de Mühendislik Eğitimi Almak

Bunların dışında Birstol Üniversitesi, King’s College Londra, Edinburgh Üniversitesi ve Warwick Üniversitesi gibi okullar İngiltere’de mühendislik eğitiminde öne çıkan üniversitelerdendir. İngiltere üniversiteleri köklü gelenekleri, modern eğitim araçları, deneyimli eğitimcileri ile akademik ve iş camialarında aranılan eğitim kurumlarındandır. Bu nedenle İngiltere’de mühendislik eğitimi almak kaçırılmaması gereken bir fırsattır.

İngiltere'de Mühendislik Eğitimi Almak

İngiltere’de mühendislik eğitimini yüksek lisans düzeyinde yapmak da mümkündür. Türkiye’de 4 yıllık lisans eğitimini tamamlamış öğrenciler, İngiltere’deki üniversite eğitimi için niyet, referans mektupları ve dil yeterlilik belgeleri ile istedikleri üniversiteye başvuru yapabilirler. Gerekli koşullar sağlandığı takdirde, mühendislik alanında yüksek lisans eğitimlerini İngiltere’de alabilirler. Koşullar üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebilir, aynı zamanda alanınıza göre matematik, fizik, biyoloji gibi bazı derslerden belli oranda bir başarıya sahip olmanız da beklenebilir. İngiltere’de mühendislik eğitimi hakkında Armada Grandee ailesi olarak sizlere ücretsiz danışmanlık hizmeti sunmaktayız. İngiltere’de eğitim ile ilgili işlemlerinizi daha planlı ve kolay yapmak ve herhangi bir konuda daha detaylı danışmanlık almak isterseniz, bizlerle iletişim kurabilirsiniz.

Kimler İngiltere’de Mühendislik Eğitimi Alabilir ?

İngiltere’de mühendislik lisans eğitimi almak için uluslararası IB diploma ya da A Level diploma sahibi olmak gerekir, çünkü İngiltere’nin lise eğitim sistemi bizimkinden farklıdır.

Bunun dışında IELTS ya da TOEFL gibi İngiltere’de geçerliliği olan bir dil sınavından istenilen derecelerde puan alarak İngilizce yeterliliğinin kanıtlanması gerekir.

Türkiye’de IB ya da A Level diploma veren bir liseden mezun değilseniz, üzülmeyin.

İngiltere’de sizi mühendislik lisans eğitimine hazırlamaya yönelik Foundation adı verilen lisans hazırlık eğitimleri mevcuttur.

Yani, İngiltere’de mühendislik eğitimi almak isteyen her öğrenci bu aşamalardan geçtikten sonra en iyi mühendislik okullarından birine yerleşme imkanına sahiptir.

ATAS Sertifikası

İngiltere’de mühendislik alanında yüksek lisans eğitimi alacaksanız ATAS Sertifikasını mutlaka duyacaksınız demektir. ATAS Sertifikası (The Academic Technology Approval Scheme) İngiltere’de mühendislik yüksek lisans (Postgraduate) bölümlerinde okumak isteyen tüm uluslararası öğrencilerden istenen bir belgedir ve vize başvurusundan önce temin edilmesi şarttır. Eğer 1 sene yüksek lisans eğitimini kapsayan entegre bir lisans programına başlayacaksanız da sizden ATAS Sertifikası istenebilir. Hassas konular olarak belirlenen ve genellikle geniş ölçekli yıkıma ve zarara neden olabilecek silah yapımı vb. konularda kullanıma açık alanlarda, elde ettiğiniz bilgileri kendiniz ve insanlık adına kötü niyetlerle kullanmayacağınızı kabul ettiğinize dair bir belgedir ATAS.

İngiltere'de Mühendislik Eğitimi Almak

Bölümünüzün ATAS Sertifikası isteyip istemediği Şartlı Kabul Belgesinde belirtilir, daha sonra eğitime başlayacağınız tarihten en erken 9 ay öncesinde ATAS için başvuru yapabilirsiniz.

Normal koşullarda 20 iş günü içerisinde alabileceğiniz sertifikanın gelmesi kayıtların yoğun olduğu dönemlerde gecikebilir.

Bu nedenle İngiltere’de mühendislik eğitimi almak isteyen öğrencilerin mümkün olan en erken tarihte işlemlerine başlamalarını tavsiye ederiz.

Diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz

Dubai'de Dil Eğitimi Almak için 5 Neden


Dubai’de Çalışma İzinli Dil Eğitimi

Dubai’de Çalışma İzinli Dil Eğitimi Dubai’de dil eğitimi ve çalışma izni programları gün geçtikte popülerleşiyor. Hem dil okuluna giderek İngilizcenizi geliştirebilir hem de eğitim süresince


devamını oku

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.