fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

İngilizce Öğrenmek için 10 İpucu


İngilizce öğrenmenin önemi ve gerekliliği artık herkes tarafından kabul edilen bir gerçek oldu. Peki İngilizce Öğrenmek nasıl daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşebilir ? İşte size işinize yarayacak İngilizce öğrenmek için 10 İpucu.

1. Motivasyon ve Sabır

Hedefiniz İngilizce öğrenmek ve her hedefi gerçekleştirebilmek için sağlam bir motivasyon kaynağına ihtiyacınız var. Kariyer, seyahat ya da sizin için önemli olan bir sebep belirleyin, çabalamak için ve başarmanın en zor geldiği anlarda bile buna tutunun.

Sabırlı olun; yapamayacağınızı düşünüp vazgeçmeyin. Her zaman planladığınız hızda gitmese de sonunda başarabileceğinize dair kendinize güvenin ve devam edin.

İngilizce Geliştirecek Uygulama

Yurtdışında Dil Okuluna Kimler Katılabilir

2. Cesur Olun

Risk alın ve hata yapmaktan korkmayın. Hatalar aslında öğrenmek için basit fırsatlardır; korku bunun için engeldir ve gereksizdir. Çekinirseniz ve kendinizi geri çekerseniz ilerlemenizi yavaşlatırsınız.

Tam aksine öğrenme sürecinizin tadını çıkarın, hata yapmanın normal olduğunu kabullenin, hatalarınızın üstüne gidin ve sonunda ne kadar aşama kaydettiğinizi göreceksiniz.

3. Gerçekçi Hedefler Koyun

Bir gün, sihirli değnek değmiş gibi aniden İngilizce konuşmaya başlamayacaksınız.

Bunun için istikrarlı bir şekilde çalışmanız ve buna zaman ayırmanız gerekecek.

Öğrenme sebebiniz doğrultusunda kendinize hedefler belirleyin. Bunun için seviyenizi belirlemekle başlayıp çalışma planınızı oluşturun ve metotlarınızı seçin.

ingilizce konuşmak

ingilizce konuşmak

4. Bol Bol Pratik Yapın

Evet, biliyoruz, bunu çok duydunuz ama hatırlatmakta fayda var çünkü pratik yapmak sizin en büyük yardımcınız olacak. Sadece konuşma değil yazma, dinleme ve okuma becerileriniz için de mümkün olduğunca pratik yapmaya çalışın.

Bunun için internetin ve teknolojinin nimetlerinden faydalanmaktan kaçınmayın. Pek çok yolunu bulacaksınız. Üşenmeyin, ertelemeyin ve uygulamaya koyulun.

5. Bulabildiğiniz her şeyi Okuyun, İzleyin, Dinleyin

En sevdiğiniz ya da yeni keşfedeceğiniz diziler, filmler, şarkılar, ilgi alanınıza giren konulardaki videolar ve kitaplar bu süreci eğlenceli hale getirecek.

Karşınıza ne çıkarsa okuyun; haberler, web siteleri, blog yazıları, çizgi roman, sosyal medya… Elinize geçen her İngilizce yazı, kelime bilginizi zenginleştirmek için müthiş bir fırsat.

Hatta mümkünse yüksek sesle okuyun ve telaffuzunuzu da geliştirin.

Şarkı sözlerini çevirmeye çalışın ve duyabildiğiniz her şeyi dinleyin.

Her şeyi anlamasanız da dinlemeye devam edin ve çabalayın. Kulağınız ne kadar çok bu dile maruz kalırsa zihninize o kadar kolay yerleşir.

O çok sevdiğiniz dizi, film ve videoları artık altyazılı izleyin ve yenilerine altyazılı başlayın. Seviyeniz ilerlediğinde her cümleyi okumak zorunda kalmayacaksınız.

Yabancı Dil Öğrenmenin Kolay Yolları

Yurtdışında Dil Okulu Seçimi Yaparken 7 Adım

testdaf sınavı nedir

6. Dear Diary

Günlük tutmaya başlayabilirsiniz. Birkaç basit cümleyle başlayıp ilerleyen zamanlarda tüm gününüzü hislerini ve planlarınızı yazıya dökebilirsiniz.

Böylece ilerlemenizi de takip edebilirsiniz. Ya da kendinize küçük İngilizce blog yazıları veya notlar oluşturabilirsiniz.

Bunun için defterler, bilgisayarınız ya da telefonunuz; nasıl rahat hissederseniz onu kullanabilirsiniz.

7. Yabancılarla Konuşmaktan Çekinmeyin

Karşılaştığınız turistlerle ya da yurtdışı seyahatlerinizde insanlarla konuşmaktan çekinmeyin.

Mükemmel olmaya çalışmayın, amaç alıştırma yapabilmek.

Çevrim içi dil forumları, şehrinizde yapılan İngilizce konuşma etkinlikleri, online olarak tanışabileceğiniz kişilerle konuşmak gibi yolları da deneyebilirsiniz. Böylelikle hem dilinizi geliştirmiş hem de farklı kültürlerden arkadaşlar edinmiş olursunuz.

İngilizce Öğrenmek

Yurtdışında Dil Okulu Seçimi Yaparken 7 Adım

8. Her şeyi Bire Bir Çevirmeye Çalışmayın

Tabii ki karşılaştığınız kelimelerin anlamlarını ve kullanışlarını öğrenmeye çalışın ancak bir metin okurken ya da birini dinlerken her şeyi kelimesi kelimesine çevirmeye kalkmak zaman kaybına yol açacaktır.

Bunun yerine genel anlamını çözmeye çalışın ve devam edin. Diğer yandan deyim, günlük konuşma kalıpları ve mecazi ifadeleri bire bir çevirmeye çalışmak da kafa karışıklığına neden olacaktır.

9. Kendi Kendine Konuşmak Kötü Bir Fikir Değil

Günlük hayatınızın her anında içinizden pratik yapabilirsiniz. İngilizce öğrenmek için önce İngilizce düşünmeye başlamalısınız.

Gördüğünüz ya da yaptığınız şeyleri sesli olarak veya kendi kendinize İngilizce kelimelerle ifade edebilirsiniz. Böylelikle takıldığınız yerlerde eksiklerinizi fark edip tamamlayabilirsiniz.

İngilizce Öğrenmek

yurtdisi-dil-egitiminin-favori-ulkesi-ingiltere

10. Seyahat için Güzel bir Bahane

İngilizce öğrenmek için İngilizce konuşulan bir ülkede yaşamak ya da okumak en etkili yoldur. İmkanınız varsa en çok görmek istediğiniz şehirlere seyahat planlayarak ya da İngiltere, Amerika, İrlanda, Kanada, Malta, Avustralya gibi ülkelerdeki dil okullarını araştırmaya başlayarak kendinize asla pişman olmayacağınız bir hediye verin.

Bonus: Eğlenin! Ne yaparsanız yapın öğrenmeyi keyifli hale getirin. Zorunluluk gibi gelmediğinde ve zevk aldığınızda daha rahat ve verimli şekilde ilerleyebildiğinizi göreceksiniz.

Diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz

Dubai'de Dil Eğitimi Almak için 5 Neden


Dubai’de Çalışma İzinli Dil Eğitimi

Dubai’de Çalışma İzinli Dil Eğitimi Dubai’de dil eğitimi ve çalışma izni programları gün geçtikte popülerleşiyor. Hem dil okuluna giderek İngilizcenizi geliştirebilir hem de eğitim süresince


devamını oku

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.