fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

İlk kez Yurtdışına Çıkacaklara 10 Önemli Tavsiye


Yurtdışı hayallerinizi gerçekleştirmek mi istiyorsunuz ? Neden olmasın 😊

1. Pasaport Nasıl Çıkarılır ?

Yurtdışına çıkmayı hayal ettiniz ve bu hayalleriniz için adım atmaya mı başladınız? Yaşadığınız heyecanı ve aynı zamanda hissettiğiniz tedirginlikleri anlayabiliyoruz 😊 Özellikle daha önce bu tecrübeyi yaşamış olan kişilerden, yurtdışına ilk kez çıkacaklara tavsiyeler çok değerlidir. Bu yazımızda size seyahatinizi düşündüğünüz andan, dönüş zamanınıza kadar olan tavsiyelerimizi anlatıyoruz.

Pasaport Nasıl Çıkarılır?

Eğer görmeyi hayal ettiğiniz ülkeye karar verdiyseniz, artık pasaport çıkarmaya hazırsınız demektir. Pasaport çıkarma işlemi son derece rahat ve kolaydır. Nüfus Müdürlüğü’nün web sitesinden pasaport randevusu almalısınız.

2. Pasaport Başvurusu için Gerekli Belgeler

Pasaport çıkarmak için hazırlamanız gereken birkaç tane evrak var; T.C. Kimlik Kartı, öğrenci iseniz öğrenci belgesi, son altı ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf, pasaport defter ve harç bedeli ödeme dekontu. Pasaport ücretlerine bu linkten ulaşabilirsiniz.

3. Vize Nereden Alınır ?

Gitmeyi planladığınız ülke Türkiye’ye vize uygulayan bir ülke ise, o ülke için vize evrak listesine ulaşmanız gerekir. Genelde konsolosluklar vize başvurularını aracı kurumlar yardımıyla kabul eder. Vize alacağınız ülke hangi aracı kurumla çalışıyor bunu araştırıp, vize evrak listesine bu kurumlar aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Vize başvurunuzu erkenden yapmanız çok önemlidir.

4. Uçak Bileti ve Vize Süresi Tutarlı Olmalıdır !

Bizim tavsiyemiz uçak biletinizi kesinlikle vize aldıktan sonra almanızdır. Pasaportunuza basılan vize tarihleri önemlidir. Bu sebeple o tarihleri görüp, doğru bileti almak gerekir.

5. Bavula Neler Koymalısınız ?

Pasaport, vize ve uçak biletiniz hazır, artık gerçekten gidiyorsunuz 😊 Bavula neler koymalısınız ve neler koymamalısınız önemli bir konu. Gideceğiniz ülke ve şehrin hava durumunu önceden kontrol edip mevsime uygun kıyafetler almalısınız. Gideceğiniz gün sayısına göre düşünerek, yeterli sayıda eşya almanızı tavsiye ederiz. Bagaj için kilo sınırını göz ardı etmeden bavul hazırlamalısınız. Bavulda kesinlikle et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri vb. yiyecekler olmamalı.

Sydney'de Dil Eğitimi Almanın Avantajları

kanada-dil-okullari

6. Gideceğiniz Ülkenin Kullandığı Priz Girişini Kontrol Etmelisiniz

Avrupa ülkelerinin birçoğunda Türkiye’deki ile aynı priz girişi kullanılırken; Malta, İrlanda, İngiltere ve Amerika gibi bazı ülkelerde priz girişleri farklıdır. Bu sebeple gideceğiniz ülkenin priz girişlerinin nasıl olduğunu kontrol etmeli, elektronik aletlerinizi kullanabilmeniz için de bu priz girişlerine uygun dönüştürücü almalısınız. Birçok elektronik eşya satan mağazalarda rahatlıkla bulabileceğiniz gibi, havaalanlarındaki mağazalardan da temin edebilirsiniz. Ancak belirtmemiz gerekir ki havaalanındakiler biraz pahalı 😊

7. Sağlık Sigortası Yaptırmalısınız !

Türkiye’de var olan sağlık sigortanız yurtdışında geçerli olmadığından ve maalesef yurtdışında sağlık hizmetleri çok pahalı olduğundan, mutlaka kapsamlı bir seyahat sağlık sigortası yaptırmalısınız. Bazı Avrupa ülkeleri vize başvuru esnasında seyahat sağlık sigortanızı görmek isterken, bir kısmı bunu vize aşamasında zorunlu tutmamaktadır. Ancak her ne olursa olsun uçuşunuzdan önce, seyahat sürenizi kapsayan bir seyahat sağlık sigortası yaptırmalısınız.

Dubai'de İngilizce Kursu

Amerika Dil Okulu Programları

8. Yurtdışı Çıkış Harcı Ödemelisiniz

Yurtdışına çıkan herkes tarafından ödenmesi gereken yurtdışı çıkış harcı 50 TL’dir. Bu ödemeyi devlet bankalarına yapıp, dekontunu yanınıza alabileceğiniz gibi, havaalanında bulunan veznelerden de ödeme yapıp harç pulunuzu temin edebilirsiniz.

9. Uçuştan Kaç Saat Önce Hava alanına Gitmelisiniz ?

Öncelikle tavsiyemiz elbette uçuşunuzdan 24 saat önce açılan online check – in işleminizi yapmanızdır. Ancak buna rağmen kesinlikle uçuşunuzdan en geç iki saat önce havaalanında olmalısınız. Bavul teslim edecekseniz sıra bekleyecek olma olasılığınız çok yüksek. Ayrıca hem havaalanına giriş sırasında hem de uçuş kapısına geçişte güvenlik kontrollerinden geçeceksiniz. Bunlar da zaman aldığı için uçuşunuzu kaçırmamanız için temkinli davranmalısınız.

Yurtdışında Dil Okuluna Gitmek için 10 Adım

10. Uçuşta Yanınıza Alacaklarınız Nelerdir ?

 

Uçuş esnasında yanınıza alacağınız kol ya da sırt çantanıza pasaport, gideceğiniz ülkede kalacağınız otelin rezervasyon onayı, eğer biri tarafından davet edildiyseniz davetiye mektubu mutlaka konmalıdır. Gideceğiniz ülkeye varışta gümrük kontrolünden geçeceksiniz ve bu evraklara bakılacak.

Diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz

Dubai'de Dil Eğitimi Almak için 5 Neden


Dubai’de Çalışma İzinli Dil Eğitimi

Dubai’de Çalışma İzinli Dil Eğitimi Dubai’de dil eğitimi ve çalışma izni programları gün geçtikte popülerleşiyor. Hem dil okuluna giderek İngilizcenizi geliştirebilir hem de eğitim süresince


devamını oku

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.