fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Fransa Vizesi

Fransa Vizesi

 

Fransa Vizesi; Fransa, Schengen bölgesinde bulunan bir ülkedir. Bu sebeple 90 günden az kalışlar için başvuru yapılacak olan vize türü de Schengen Vizesi olacaktır. Yeşil pasaport sahipleri ise 90 güne kadar vizesiz olarak gidip Fransa’da dil eğitimi alma hakkına sahiptir.

Eğer öğrenci yeşil pasaport sahibi değilse vizeye başvuru yapmak gerekir. Bunun için online olarak doldurulması gereken bir Fransa vize başvuru formu bulunmaktadır. Bu form doldurulduktan sonra öğrenci hazırlaması gereken Fransa vizesi evrak listesine ulaşılacak ve vize başvuru ücretini ödeyecektir.

Bu aşamalar tamamlandıktan sonra VFS Global Vize Başvuru Merkezi’nden randevu alınacak ve öğrenci randevu günü ve saatinde orada hazırlanmış olan evraklarıyla beraber başvuru işlemini tamamlayacaktır. Başvuru işlemi için önemli olan noktalardan biri, online olarak doldurulan başvuru formunun onay sayfasının mutlaka çıktısı alınmalıdır ve VFS Global Vize Başvuru Merkezine bu form diğer hazırlanan evraklarla beraber teslim edilmelidir.

Fransa Vizesi Hakkında

Fransa Vizesi için kısa dönem (90 günden az kalışlar) ya da uzun dönem (90 günü aşan kalışlar) başvurularının her ikisi de VFS Global Vize Başvuru Merkezi aracılığıyla olmaktadır. Her iki başvuru için de geçerli olan şu ki, dil okuluna gidecek olan öğrenciler vize başvurusundan önce eğitim ücretini ödemek zorunda değildir. Ancak vize başvuru sonrasında konsolosluk yetkilileri öğrencilere ulaşıp, eğitim ücretini ödemesini talep edebilir ve belgesini isteyebilir. Bunun haricinde vize başvurusu için Fransa Dil Okulu kabul belgesinin de orijinal olması zorunlu değildir ancak tıpkı eğitim ücretinde uygulanabilecek kuralda olduğu gibi, konsolosluk yetkilileri sonradan kabul belgesinin orijinalini talep edebilmektedir.

Vize başvurusu için hazırlanması gereken evrakların hangi dilde olması gerektiği ise, başvuru formunu doldurulduktan sonra çıkan listede belirtilmektedir.

Vize başvurusu için önemli olan bir diğer konu ise öğrenci için sponsor olacak kişinin maddi yeterliliğidir. Çalışan kişilerin görev yazıları ve maaş bordroları mutlaka gerekmektedir. Banka hesap dökümlerinde ise öğrencinin masraflarını karşılayacak şekilde yeterli bakiyenin görünüyor olması gerekmektedir. Bu konuda ise eğer konsolosluk yetkilileri banka hesaplarında bulunan meblağın yetersiz olacağı görüşünde ise, gene öğrencilere ulaşıp bankadaki para miktarını artırmaları gerektiğini söyleyebilir ve tekrar banka hesap dökümü talep edebilirler.

Fransa vizesinin sonuçlanması 10-15 iş günü sürmektedir. Ancak bu net bir durum değildir. 15 iş gününden daha fazla sürme ihtimali de bulunmaktadır. Bu sebeple Fransa’da dil okuluna gidecek olan öğrencilerin vize başvurularını, dil eğitimlerinin başlangıç tarihlerinden en geç 1 – 2 ay önceden yapması tavsiye edilmektedir.

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Fransa Vizesi, Fiyatları, koşulları ile ilgili sorunuz var mı? Yardımcı olalım!