fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Erasmus Stajı

Erasmus Stajı

Erasmus Stajı

Erasmus Stajı veya Erasmus plus programı yalnızca yurtdışında okumayı teşvik etmiyor, aynı zamanda Avrupa şirketlerinde staj yapma fırsatları da sunuyor. Erasmus ile yurtdışında aldığınız eğitimle Erasmus stajını da birleştirip iki programdan aynı anda yararlanmak mümkün. Yurtdışında Erasmus plus ile alacağınız eğitim ve stajınız her biri 12 ayı geçmeyecek şekilde toplamda maksimum 24 ay süreyle yapılabilir. Erasmus yerleştirmesinin yanı sıra Avrupa Birliği‘nin desteklediği diğer bir program olan “Leonardo da Vinci” ile de hibe alıp yurtdışında staj yapmanız mümkün.

ERASMUS STAJ HAREKETLİLİĞİ

Erasmus ile stajlarını tamamlamak isteyen öğrenciler bu süre boyunca üniversitelerinde kayıtlı durumda olmalılar. Erasmus ile yapılacak staj süresi minimum 3 ve maksimum 12 ay arasında olabilir ve Erasmus ile yurtdışında aldığınız üniversite eğitimiyle birleştirilip aynı anda yapılabilir. Katılmak isteyen öğrenciler staj yaptıkları süre boyunca hibe (geri ödemesiz) alabilirler. Leonardo da Vinci programına daha önce katılan katılımcılar Erasmus staj hareketliliği programına katılamazlar. Yurt dışına çıkmadan önce öğrenci kayıt olduğu üniversite ile ve çalışmak üzere gideceği kurum ile training aggrement adı eğitim anlaşmasını imzalamış olmalıdır.

Erasmus plus staj programının Erasmus öğrenci değişim hareketliliği kadar yaygın olmamasının en önemli sebebi, staj yapılacak kurumun öğrenci tarafından bulunacak olmasıdır. Aynı zamanda staj yeri ile yapılacak tüm yazışmaların öğrenci tarafından yapılması gerekmektedir. Katılacak öğrenciler staj yeri bulma sürecinde başvurdukları şirketler tarafından mülakata davet edilebilecekleri için ve mülakat muhtemelen şirkette konuşulan dilde gerçekleştirileceği şirkette konuşulan dili bilmeleri mülakat aşamasını geçebilmeleri için oldukça önemlidir. Tüm bunların yanı sıra kalacak yer bulma ve kalacağınız yere ulaşımınızdan da siz sorumlu olabilirsiniz. Tüm bu nedenlerden dolayı Erasmus staj hareketliliği programı, Erasmus öğrenci değişimine nazaran öğrenciler tarafından daha az tercih edilen bir program olmuştur.

ERASMUS STAJI İÇİN GEREKEN BELGELER

Öncelikle Erasmus stajı için okulunuza başvurmadan önce yukarıda bahsettiğimiz gibi staj yapacağınız kurumu bulmuş ve anlaşmış olmanızgerekmektedir. Erasmus stajı için okulunuza teslim etmeniz gereken belgeler şunlardır:

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Erasmus Stajı, Fiyatları, koşulları, vizesi ile ilgili sorunuz var mı? Yardımcı olalım!