fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Dil Okulu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?


Yurtdışında dil eğitimi almak için harcadığınız zaman ve parayı, eğitim ve kariyer yatırımı olarak geri almak için atmanız gereken en önemli adımlardan birisi de ‘’Dil Okulu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim ?’’ konusudur. Peki ama iyi bir tercihte bulunmadan önce nelere dikkat etmek gerekiyor ?  Bu yazımızda sizler için dil okulu seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunu maddeler halinde sıralayacağız.

1. Acente Seçimi

Yurtdışında dil eğitimi almaya karar verdiniz ancak nereden başlayacağınızı ve nasıl bir yol almanız gerektiğini bilmiyorsunuz. Öncelikle firma seçiminde karar vermeniz gerekmektedir. Şirket belirlerken ise en önemli kriteriniz seçeceğiniz şirketin ne kadar zamandır bu sektörde olduğu ve hangi alanlarda hizmet verdiği konusudur. Ayrıca çalıştığı partner okullar, akreditasyonları, temsilcisi   oldukları okulları ziyaret edip etmedikleri gibi teknik konularıdır. Bunun dışında sizinle ilgilenecek danışmanınızın daha evvel yurtdışı eğitim ile ilgili olarak deneyiminin olup olmadığı, sizinle iletişimi, doğru bilgi vermesi ve ihtiyacınız doğrultusunda size en iyi alternatifleri sunması da önemli bir kriterdir. Ayrıca kaydınızı yaptırmayı düşündüğünüz firma gönül rahatlığıyla istediğiniz taktirde size öğrenci referansı da verebilmelidir.

yurtdışında eğitim almak

kaplan-dil-okullarinda-egitim-alma-avantaji

Sydney Dil Okulları

2. Butik Okul mu ? Zincir Okul mu ?

Dil okulu seçerken dikkat etmeniz gereken faktörlerden birisi de budur. Hayalini kurduğunuz ülkenin sosyal, coğrafi ve iklim şartlarını araştırdıktan sonra seçmeyi düşündüğünüz okulun bu lokasyonlarda şubesinin olup olmadığı da önemli bir konudur. Kimi zaman öğrencilerimiz daha sakin ve güvenli bir lokasyon tercih etmek isterken kimi zaman da daha metropolitan şehirler tercih etmektedir. Bu gibi durumlarda da okul seçiminde butik bir okul mu tercih etmeli yoksa daha kurumsal ve zincirlemiş bir okul mu tercih etmeliyim sorusu akla gelir. Bu aşamada butik okullar daha küçük ve samimi bir ortamda, daha az şube ile eğitim sunmaktayken zincir okullar çok daha yoğun, fazla lokasyona sahip ve hemen hemen dil eğitimi almayı düşünülen birçok ülkeye yayılmış profesyonel okullardır. Bu aşamada okulların kalitesini araştırırken danışmanınızın size vereceği tavsiyeler öncelikli olmalıdır ancak yine de en önemli kriter elbette internet üzerinden araştırma yapmaktır. Ancak düşündüğünüz okulda eğitim almış bir öğrenci ile iletişime geçmekte size büyük fayda sağlayacak ve aklınızdaki soru işaretlerini gidermiş olacaktır. Tabi bu noktada bütçeniz de devreye girmektedir. Ancak unutmayın ki sene başlarında yapılan büyük indirimler ile zincir okullar da  oldukça ekonomik fiyatlar ile kayıt imkanı sağlamaktadır.

3. Okulların Sunduğu İmkanlar

Okulların sahip olduğu akreditasyonlar, bulunduğu lokasyon, eğitim materyalleri ve sosyal imkanlar da dil okulu seçerken dikkat etmeniz kriterlerdir.

Ayrıca alacağınız ders süresi, kurs çeşitliliği, sınıf mevcudu, eğitim alan öğrencilerin milliyet yüzdesi ve okulun fiziki koşullarını da iyi araştırmalısınız.

Özellikle okulların web sitelerini incelemenizi tavsiye deriz.

Dil Okulu Seçerken

Oxford'da Dil Eğitimi

4. Eğitim Süresine Göre Ülke Seçimi

Tercih edeceğiniz dil kursu süresi ile gitmek istediğiniz ülkenin mesafesini iyi hesaplamalısınız. Bir çok öğrencimiz kısa dönem 4-8 veya 12 haftalık eğitimlerde İngiltere veya Malta gibi daha yakın ülkeleri tercih ederken, uzun dönem eğitim alacak öğrencilerimiz Amerika, Kanada veya Avustralya tercih etmektedir. Ancak mesafe sizin için sorun değilse pek tabi kısa dönemde de uzak mesafeleri tercih edebilirsiniz. Mesafeye dikkat eden öğrencilerimiz de var sırf hayali olduğu için kısa dönem eğitimde uzak ülkeleri tercih edenler de var😊

5. Çalışma İzni

Tercih edeceğiniz ülkede çalışma izninin olup olmaması da dil okulu seçiminde etkili bir faktördür.

Dilerseniz Work and Study yani çalış ve oku programlarımızı inceleyebilirsiniz.

İrlanda’da Work and Study ve Avustralya’da hem çalış hem oku programları hakkında bize ulaşabilirsiniz.

İrlanda'da Dil Eğitimi Almak için 7 Adım

Yurtdışı Yaz Okullarına Kimler Katılabilir ?

6. Konaklama Alternatifleri

Seçeceğiniz dil okulunun size konaklama konusunda tanıyacağı imkanlar değişiklik gösterebilir. Birçok okulda aile yanı, yurt ve öğrenci apartları gibi tüm alternatifler yer alırken bazı okullarda ise yurt konaklaması mevcut değildir. Nitekim bazı  öğrenciler özellikle okula yakın yurt tercih ederler ve okul tercihlerini tamamen bu doğrultuda gerçekleştirirler.

Bu sebeple okulunuza karar vermeden önce ne tarz bir konaklamayı tercih edeceğiniz sizin için önemli bir mevzu ise muhakkak danışmanınıza bu konudan bahsedin.

Diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz

Dubai'de Dil Eğitimi Almak için 5 Neden


Dubai’de Çalışma İzinli Dil Eğitimi

Dubai’de Çalışma İzinli Dil Eğitimi Dubai’de dil eğitimi ve çalışma izni programları gün geçtikte popülerleşiyor. Hem dil okuluna giderek İngilizcenizi geliştirebilir hem de eğitim süresince


devamını oku

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.