fbpx

Değerli öğrencilerimiz, 

Son bir kaç haftadır küresel bir salgına dönüşen Covid-19 hastalığına neden olan 2019-nCoV virüsünü ve uluslararası eğitim ve değişim programlarına olası tesirlerini yakından takip ediyoruz. İlk olarak work and travel  programında herhangi bir kısıtlama, iptal, aksama olmadığını sizlere bildirmek isteriz.  Sizleri de bu konudaki gelişmelerden haberdar etmek ve güncel duyuruları paylaşmak için bir bülten hazırlamak istedik. 

Bu sayfada Corona Virüs salgını ve bu nedenle alınan tedbirlerin Summer Work and Travel programına etkileri, resmi açıklamalar, ve öngörülerimiz yer almaktadır. Sizleri şeffaf şekilde bilgilendirmek süreci sağlıklı yönetebilmek için sayfamızı sürekli güncelleyeceğimizi bildirmek isteriz. 

(Kırmızı ile verilen tarih) ilgili başlıktaki en güncel maddeyi göstermektedir. 

Uluslarası seyahat, tatil, eğitim ve değişim programlarına etkisi

> Corona virüs nedeniyle bugüne kadar milyonlarca kişinin seyahat planları değişmiş, yurtdışı eğitim ve değişim programları da ülkelerin ve global kurumların aldığı kararlar neticesiyle belirli bir süre askıya alınmış veya 2020 yılı için son verilmiştir. Sorun küresel çapta tesir gösterdiği için soruna erken müdahale edemeyen ülkeler bu sorunlardan en fazla etkilenen ülkeler olmasına rağmen Türkiye gibi erken müdahale eden ülkeler de durumdan nispeten etkilenmiştir. (13.03.2020) 

> Work and travel programına 200 ülkeden öğrenciler katılmaktadır. Sponsorlar, https://wwwnc.cdc.gov ‘den ve ABD Dış İşleri Bakanlığı Kültürel Değişim Bürosuyla yakınen çalışarak program katılımcıları ve kendi halklarına sağlık açısından negatif tesir edebilecek bazı ülkeler ile programlarına bu sene için devam etmeme kararı aldılar. (13.03.2020)

Kararlardan ilki: 1 Aylık Avrupa’ya ve Avrupa’dan seyahat yasağı, ilgili resmi makaleye buradan ulaşabilirsiniz. Bu seyahat yasağı Türkiye’yi kapsamamaktadır. Karar süresi de 1 aylıktır. (13.03.2020)

Kararlardan ikincisi:  Çin ile work and travel programının durdurulması. Geçtiğimiz ay virüsün ve salgının yayıldığı ve en çok vakaya ev sahipliği yapan Çin ile work and travel programının 2020 sezonu için yapılmadığı bildirildi. Bu karar Türkiye’yi kapsamamaktadır.  (13.03.2020)

 

>Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve YÖK ile birlikte üniversitelerde 16 Mart tarihinden itibaren 3 haftalık bir tatil verilmesine karar vermişlerdir. Bu konuda akademik takvimlerin ne kadar etkileneceğini takip ederek gidiş iş başlangıç tarihlerinizin sponsorumuzla optimize edilmesi gerekmektedir. Bu yüzden akademik takvimlerinizin güncellenmesini beklemek gerekiyor. Bu konuda sizin bir aksiyon almanız gerekmiyor, bizler sponsorumuzla iletişime geçerek gerekli düzenlemeleri sağlayacağız. Üniversite akademik takvimlerini düzenli olarak kontrol ediyoruz fakat bu konuda bize yardımcı olmak için güncellemeleri bizlerle paylaşmanızı rica ederiz.  (13.03.2020)

>Diğer acenteler, sponsorlar, elçilikler ve resmi makamların beyanları dikkate alındığında SWT programının yapılamayacağında dair herhangi bir tehdit, yaptırım, karar bulunmamaktadır. (14.03.2020)

Mevcut Durum

Programda karar merci olan sponsorlar, Dış İşleri Bakanlıkları, Sağlık Bakanlıkları, Elçilik ve konsolosluklar work and travel için operasyonlarına devam etmektedir. Tüm gelişmeler ve alınan tedbirler de Nisan ayına kadar sıkı bir önlem alarak yayılmayı önlemeyi amacı taşımaktadır. Bu yüzden danışmanınızla işbirliği içerisinde Haziran ayında başlayacak programınız için işlemlere devam edebilirsiniz. 

> İşverenler, Türkiye marketine iş göndermeye devam etmektedir.

> Sponsorlar  DS-2019, SEVIS, mülakat, iş yerleşimi, ve rutin work and travel operasyonlarına devam etmektedir. 

> Elçilik ve konsolosluk vize ve randevu işlemlerine devam etmektedir.

> Havayolu firmaları ve uçak bileti acenteleri uçak bileti kesmeye devam etmektedir. 

> Firmanız olarak bizler de sizlerin iş yerleşimi, vize işlemleri, uçak bileti hizmetlerinizi yerine getirmeye devam etmekteyiz. 

Alınacak yeni kararlar, bu kararların tesirleri hakkında sizi ilk elden bilgilendirmeye de devam edeceğimizi bildirmek isteriz. Facebook grupları, forum, whatsapp grupları gibi bilgi dezonfromasyonunun yoğun olduğu ve panik yaratan kirli bilgiler ile, bunları paylaşarak; çözümün değil paniğin ve düğümün bir parçası olduğunuzu hatırlatmak isteriz. Lütfen ilgisiz yerlerden bilgi kirliliğinden kendinizi virüs kadar uzak tutun. (13.03.2020)

 

>13.03.2020 tarihinde ABD başkanı Donald Trump hastalık ve salgında daha büyük bir bütçe kullanabilmek, ABD halkının konu üzerine dikkatini toplamak ve salgınla özenle mücadele için National Emergency ilan etmiştir. Bu durum alınan diğer karar ve önlemlerin tatbik edilmesini kolaylaştırması açısından önemlidir. Alınan önlem, tedbir ve kararların SWT programının Türkiye ayağını tehdit eden bir yönü bulunmamaktadır. (14.03.2020)

 

Nisan Ayı Önemi

Bir çok ülkenin salgının yayılmasını ve hastalığın etkisini azaltma yönünde aldığı eylemler Nisan ayı başını işaret etmektedir. İtalya karantinası, ABD-AVRUPA arası uçuş yasağı, spor müsabakalarının seyircisiz oynanması, Milli Eğitim Bakanlığı ilk ve orta öğretim Nisan ayına kadar tatil süresi, yüksek öğrenim 6 Nisana kadar eğitime ara vermesi Nisan ayında salgın ve hastalığın kontrol altına alınabileceğine işaret etmektedir. Bizler bu güncellemeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Şu an için tekrar etmekte fayda var; Türkiye için Haziran ayında başlayacak Work and Travel programı için alınmış bir tedbir, iptal, askı durumu söz konus değildir. İş verenler, sponsorlar, acenteler, konsolosluklar tam ve rutin faaliyetlerine devam etmektedirler.  (13.03.2020)

Akademik Takvim ve 3 haftalık tatil

> 12 Mart tarihinde Cumhurbaşkanlığı Korona Virüsü Zirvesinde yüksek öğrenim kuruluşlarının 16 Mart tarihinden itibaren 3 hafta süreyle tatil olması kararlaştırılmıştır. Durum henüz yayınlandığı için hem okulların, hem piyasanın hem seyahat acentelerinin, bu konuda akademik takvimlerin yeniden yapılandırılmasını beklememiz gerekiyor. Takvimlerin kaydırılması yönünde bir çaba var, alınan bu kararın akademik takvimlere nasıl yansıyacağını birlikte görecek ve ona göre gerekli ayarlamaları sağlayacağız. Bu konuda gelişmeleri danışmanınıza aktararak yardımcı olabilirsiniz.  (13.03.2020)

>Sponsorumuz CIEE ile görüşmemizde gecikebilecek tarih konusunda aşağıdaki açıklamayı yapmıştır. CIEE ve Armada Grandee olarak öğrencilerin gidiş tarihlerinin programı etkilememesi için işverenelerin maximum esnekliği sağlaması için çalışmaktadır. Her üniversite, her öğrenci için ayrı ayrı olmak üzere gerekli tedbirler alınacaktır. (14.03.2020)

Student Delays:. We are working with employers to ensure they remain as flexible as possible to accommodate these delays.  We recognize that many universities have chosen to close in an effort to stop the spread of COVID-19, and we understand that we may see some additional delays in participant arrivals. We also understand that many embassies are closing at the moment and recognize this may cause delays.  We understand that this varies by individual universities, sending countries, and even participants. CIEE’s teams are working closely with our network of employers to ensure maximum flexibility as students have made a big investment to travel this summer.

>Olası bir akademik takvim ertelenmesi durumunda sponsorumuzla görüşmelerimizde işverenlerin esnek davranacağına, sorunun iletişim ile çözülebileceğine dair kanaatlerini yinelemişlerdir. 17.03.2020

> Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yetkililerinden alınan bilgiye göre, üniversitelerde eğitime verilen üç haftalık arada, ‘Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm projesi’ kapsamında, uzaktan ve açıköğretim imkanları devreye alınması için üniversite rektörlüklerine yazı gönderildi. Yazıda, YÖK tarafından iki yıl önce başlatılan, ‘Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesi’ kapsamında 16 üniversitede 6 bine yakın öğretim elemanına ‘Dijital Çağda Yükseköğretimde Öğrenme ve Öğretme’, 50 binin üzerinde öğrenciye de ‘Dijital Okur-Yazarlık” dersi verildiği, süreç içerisinde üniversitelerde konuyla ilgili önemli bir deneyim kazanıldığı belirtildi. Bunun yanı sıra bünyesinde Uzaktan Eğitim ve Uygulama Merkezi (UZEM) bulunan 120 üniversitenin derslerinin yüzde 30’a kadar olan kısmını bünyelerindeki UZEM aracılığıyla uzaktan öğretim yöntemiyle verebilmelerine mevzuat açısından imkân sağlandığı bildirildi. (18.03.2020)

 

Sponsorun tutumu

> Work and travel program sponsorumuz CIEE 130’dan fazla ülke ile değişim programları düzenlemektedir. Yeni alınan kararlar bazen günlük bazen saatlik olabilmektedir. Talebimiz üzerine öğrencilerimizle de paylaşabileceğimiz bir bilgi sayfasını yayına almışlardır. Gelişme ve güncellemeleri aşağıdaki bağlantıdan takip edebilirsiniz. ABD ve Türkiye’nin, sponsorluğun ve elçiliğin aldığı hiç bir karar Türkiye’den Amerika’ya SWT öğrencilerinin katılımını kapsamamaktadır. Sponsorlar ilgil kurumlarla işbirliği içerisinde faaliyetlerine kesintisiz, aralıksız şekilde devam etmektedirler. Gelişmeler olursa bu kanaldan da ilgili duyuruları takip edebilirsiniz.  (13.03.2020)

https://www.ciee.org/about/blog/covid-19-program-updates-exchange-participants

> CIEE bu yaz gerçeleşecek olan Summer Work and Travel programı işlemlerini eksiksiz yürütmektedir, iş yerleştirmeleri, DS-2019, Sağlık Sigortası, SEVIS işlemlerine kesintisiz şekilde devam etmektedir. İlgili açıklamayı aşağıda bulabilirsiniz.  (14.03.2020)

We are actively hiring participants for this summer. CIEE’s suite of hiring services allow us to be flexible in today’s uncertain climate. As international and domestic travel have been temporarily impacted, we are quickly moving to virtual hiring. We are already experts in this and for the summer 2020 season, due to the COVID-19 outbreak, we anticipate increasing our virtual hiring services to 67% of our overall summer 2020 hires in order to meet the needs of all our stakeholders. 

CIEE will continue to defer to guidance the U.S. Department of StateCenters for Disease Controland the World Health Organization when we evaluate our next steps. We are committed to open communication and transparency with you as anything may change and will continue to send such messages. Please also visit our coronavirus updates page

Based on elevated travel advisories, CIEE has suspended programs for participants originating in China for the upcoming 2020 summer season. It is CIEE’s intention to continue to offer exchange opportunities to people from China in future seasons.  Currently, CIEE plans to continue to offer programs to participants from all other countries where we typically operate.

Sponsorların work and travel programına olan tutumunda bir değişiklik olmamıştır. İş görüşmeleri, DS yayınlanması devam etmektedir. 17.03.2020

>Greenheart sponsoru J-1 programlarının başlangıç tarihlerini değiştirdiğini açıkladı, bu kararın J-1 programını veya Türkiye ayağını etkileyeceği düşünülmüyor. (18.03.2020)

Havayolu firmaları ve Work and travel programı

Türkiye ayağını etkileyen uçuş değişikliği şu an itibari ile olmamıştır, Nisan ayı itibariyle olacağı da öngörülmemekte. Haziran tarihleri uçuşların bilet satışları devam etmektedir. ABD’nin 11 Mart tarihinde aldığı başkanlık genelgesi ile duyurulan Avrupa uçuş yasağı Türkiye’yi kapsamamaktadır.  Gelişmeler olduğu takdirde sizlere duyurulacaktır. (13.03.2020)

T.C. Sağlık Bakanlığı Açıklamaları

>Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca Tarafından 13.03.2020 tarihinde yapılan açıklamayı izlemenizi rica ederiz. https://twitter.com/i/status/1238578682702237696 (14.03.2020)

>Sağlık bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı tarafından geçen 2 günde aşağıdaki ülkelerle uçuş durdurulmuştur. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlı Bakan Turhan 13 Mart’ta yaptığı açıklamada, Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda’ya uçuş yasağı getirildiğini bildirmişti. Hastalığın ilk ortaya çıktığı dönemde Çin, İran, Irak, İtalya ve Güney Kore’yle uçuş durdurulmuştu. Sağlık Bakanı yaptığı yeni açıklamada, Mısır, İngiltere, İsviçre, Suudi Arabistan İrlanda ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne uçuş yasağı konuldu. Böylece uçuş yasağıgetirilen ülkeler toplam 20’ye ulaştı.  17.03.2020

Elçilik Ve Konsolosluk Durumu

>Elçilik ve konsolosluk vize görüşmelerine devam etmektedir. Vize randevu sistemi aktif olarak çalışmakta hem bizlerle hem kendi Dışişleri Bakanlıkları ile koordineli şekilde hareket etmektedirler. Work and travel dışında yaz okulları, dil okulları, turist vizesi başvuruları da aynı şekilde devam etmektedir. https://tr.usembassy.gov/tr/embassy-consulates-tr/ankara-tr/ adresinden bildirim ve duyuruları takip edebilirsiniz.  (13.03.2020)

> Elçilik yoğunluk nedeniyle Ankara’dan randevu aldığımız bazı öğrencilerimizin randevularını ileri bir tarihe alınması için boşa çıkarmıştır. Bu durum bilgimiz dahilinde yapılmamış olup kaygıya sebebiyet verecek bir durum söz konusu değildir. İstanbul randevuları bu durumdan etkilenmemiştir. Bu durumda bulunan tüm öğrencilerimiz ile irtibata geçerek yeni vize randevu tarihlerini en kısa sürede yeniden oluşturacağız. (14.03.2020)

>Elçilik ve konsolosluk vize hizmetlerinde gün içerisinde görüşme sayısını azaltmak için yeni önlemler çerçevesinde randevuların yeninden planlanması için boşa çıkarmıştır. Etkilenen öğrencilerimize gün içerisinde ulaşarak randevular hakkında bilgi verilecektir. Elçilik ve konsolosluğun yeni takvimlerini oluşturduğunda randevu alımlarına devam edeceğiz. 17.03.2020

>Elçilik ve konsolosluk Türkiye’de salgına yönelik alınan tedbirler çerçevesinde daha sağlıklı bir ortamda vize randevuları yapılması adına Vize görüşmelerini geçici bir süre durdurmuştur. Vizelerin tekrar açılacağı tarih Üniversitelerin eğitime başlayacağı tarih olan 6 Nisan düşünülmektedir. 6 Nisan tarihinden sonraki vize randevuları iptal edilmemiştir. Etkilenen ve etkilenecek tüm öğrencilerimize, vize randevuları tekrar açıldığında işlemlerini gerçekleştireceğimizi bildirmek isteriz. 18.03.2020

Dikkat!

Değerli öğrencilerimiz,

> 3 haftalık tatil zaman diliminde rahatlayın, sağlığınıza dikkat edin, devam eden work and travel işlemlerinizi tamamlayın. Danışmanızla iletişim halinde olun ve her şeyden önce sağlığınıza dikkat edin.  Şimdiden iyi bir yaz diliyoruz! (13.03.2020)

> Değerli öğrencimiz, pandemik halini almış bir salgında tüm meselelerden en önemlisi sizin sağlığınızdır. Önümüzdeki günlerde Amerika’da bulunduğunuz müddetçe geçerli sağlık haklarınız, sağlık sigortanızın içeriği ile ilgili kapsamlı bir bilgilendirme yaparak buradan duyuracağımızı bildirmek isteriz. (14.03.2020) 

 >Sağlık sigortanızın corona dahil olası bir salgını ve tedavisini de kapsadığını bildirmek isteriz. (17.03.2020)

 

Tavsiyelerimiz

> Neredeyse tüm ülkeleri sarsıcı şekilde etkileyen salgın nedeniyle durumdan negatif olarak etkilenmeyen hiçbir sektör bulunmamaktadır, sağlık, üretim, ithatal, ihracat, inşaat, sanat, yeme-içme, hizmet, eğitim, hukuk,  turizm sektörü başta olmak üzere, seyahat acenteleri, havacılık ve ulaştırma sektörleri, uluslararası kültürel değişim programları, yurt dışı eğitim programları, akademik programlar bu olumsuzluklardan en erken etkilenen sektörlerin başında gelmektedir. Summer work and travel programı an itibariyle başlangıç tarihi Haziran ayına geldiği için risk altında görünmüyor. Fakat alınacak tedbirler bazen günlük, bazen saatlik değişebilmektedir. Armada Grandee olarak öğrencilerimizin sağlığı birinci önceliğimizdir. Bu yüzden resmi makamların alacağı kararlara uyacağımız tabidir. Herkesin takip ettiği kadarıyla virüs salgınının önüne geçebilmek için her geçen gün devletler daha sıkı önlemler alarak, daha agresif bir savaş yürütmektedir. Dileğimiz tüm dünyada bu karamsar havanın dağılması ve sağlıklı bir ortamın vuku bulmasıdır. Öğrencilerimizin %90’ı 15 Haziran ve sonrasında Amerika’ya gitmek üzere plan yapıyorlar. Biz de tüm dünya gibi bekleyeceğiz ve salgına karşı mücadele için alınan tedbir, karar ve hükümlere uyacağız. Sizlerin de aklınızı sürekli bu konu ile meşgul etmenizi istemiyoruz. Özellikle şirketimizle alakası olmayan kişi/kurumlarca açılan ve her türlü bilgi kirliliğinin paylaşıldığı whatsapp gruplarından uzak durmanızı istiyoruz. Kasıtlı vize reddi alma gibi saçma eylemlerin konuşulduğu bir gruba elçilikten aldığımız uyarı üzerine müdahelede bulunduk. Sizlerden ricamız bir üniversiteli olarak aklın ve mantığın yolunu izlemenizdir. Grupta bu tür konuşma yapan ve tavsiye veren öğrencilerimizle bireysel olarak görüşerek iptal etmek istiyorlarsa programlarına hemen iptal edebileceğimizi bildirdik. Bizleri bu ortamdan nemalanmaya çalışan ve size zorluk çıkarmak üzerine kurulmuş bir şirket olarak görmeyiniz, biz bu işte sizinleyiz, bu işte beraberiz.

Şu anda söz konusu olmayan fakat dünya için de, tüm ülkeler için de, Türkiye için de, kimsenin aklına getirmek istemediği en kötü durum sanaryosunda; work and travel programının, uçuş yasakları, sponsor kararları ve devlet kurumlarının kararları ile yapılamaması durumunda en az maddi/manevi zararla atlatmanız için gerekli çalışmaları yaptığımızı da bildirmek isteriz. Aklınızda algoritmalar yaratmadan, sanaryolar türetmeden işlemlerine devam ettiğimiz çoğunluğa katılmanızı tavsiye ediyoruz. Biz sağlıklı bir ortam oluştuğunda ve devlet otoriteleri de aksi bir karar vermediği durumda öğrencilerimizi bu sene Amerika’ya göndereceğiz, aksi durumda zaten bizler diretsek de, sizler uğraşsanız da bu sene programa katılamazsınız. Bu yüzden lütfen sabırlı olarak bu kaos ortamının bir parçası, düğümün bir ucu olmayınız. Herkes aynı anda düğümden kendini kurtarmak isterse içinden çıkılamayacak bir hâl alacaktır. Birlik ve beraberce hareket edeceğiz fakat doğru yönlendirmelerle, bu yönlendirmeleri de danışmanı yerine whatsapp gruplarında, facebook gruplarında aramak isteyen öğrencilerimizi daha fazla uzatmadan programını iptal etmek üzere haberlerini bekliyor olacağız. Öğrenci gönderebilir veya gönderemeyebiliriz bu sizin de takdir ettiğiniz gibi Armada Grandee’nin veya diğer acentelerin elinde olan bir durum değildir. Görünürde yaz ayı için planlama yapan devletlerin, 800 milyon turist için planlamaları Nisan ayına bıraktığı görülmektedir. Durumdan çıkar elde edeceğimiz bir durum da yoktur. HEM CIEE hem Armada Grandee tüm katılımcılarımıza, eşit ve eksiksiz bilgi vermek için hiç bir bilgiyi atlamadan güncelleme yayınlıyoruz, elimizden gelen en üst şekilde ulaşılabilir olmaya gayret gösteriyoruz. Lütfen bu yoğun önlem atmosferi durulana kadar sabrınızı muhafaza ediniz. 

 

Güzel günlere…

(17.03.2020)

Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.