fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Celta ve Delta Nedir ?


Celta ve Delta Kursları, İngilizce öğretmenlerine yönelik bir yetkinlik programıdır. Yurt dışında ortalama 2 ila 4 hafta alabileceğiniz bu kurslar ‘Teacher Training’ programı adıyla da anılır. Kurs süresi daha fazla olabilir. Bu durum eğitim aldığınız merkeze göre değişir ama ortalama süre bu kadardır. Bu kurslar ana dili İngilizce olan İngiltere, İrlanda gibi ülkelerin yanı sıra Fransa, İspanya gibi ülkelerde de  verilmektedir. Hatta Türkiye’de de bu kursu alabilirsiniz. Fakat bu deneyimi ana dili İngilizce olan bir ülkede yaşamak, mesleğiniz açısından size çok daha fazla katkı sağlayacaktır.

CELTA (Certificate in Teaching English to Adults Speakers of Other Languages)

Yetişkinlere İngilizce Öğretme Sertifikası olan bu sertifika ile yurt dışında İngilizce öğretmeni olma hakkı kazanırsınız. Cambridge Üniversitesi Yerel Sınavlar birliği tarafından verilen bu sertifika dünyanın her yerinde geçerlidir.

Celta Kursuna Katılabilmek için Gerekli Şartlar

Bu kurslara katılmak veya sertifikayı almak için hangi bölümde okuduğunuzun önemi yoktur.

Elbette İngilizce Öğretmenliği veya İngiliz Dili ve Edebiyatı ya da Amerikan Kültürü ve Edebiyatı okuyanlar çok daha şanslıdır.

Çünkü bu kursun konularıyla bahsi geçen bölümlerin konuları haliyle benzerlik gösterir.

Yani, 20 yaşın üzerindeki herkes bu kurslara katılabilir!

Celta ve Delta Nedir

Celta kurslarına katılabilmek için bir diğer önemli şart da iyi bir İngilizcenizin olmasıdır. En az C1 Seviye veya IELTS’ten 7.00 almış olmanız gerekir. Çok fazla ders vereceğiniz için ders anlatmaya da yatkın olmalısınız ve ‘Language Awareness’ denilen dil farkındalığınız olmalı. Tüm bu şartları sağladığınızı düşünüyorsanız bu kurslara başvurduğunuzda birkaç sınava tabi tutulursunuz. Size dil farkındalığıyla ilgili mesela ‘Bu cümle neden böyle kurulmuştur’, ‘Neden bu kelime tercih edilmiştir’ gibi sorular sorulur. Ayrıca sınıfta kontrolü sağlayabileceğinizi görmek adına ‘Sınıfta böyle bir olay olduğunda nasıl tepki verirsin’ gibi yeterliliğinizi ölçmeye dayalı sorular da sorulabilir. Yani, bu kurslara başvursanız bile kabul edilmeme olasılığınız olabilir.

Celta ve Delta Nedir

Celta Kurslarının Program İçeriği

Celta kursları, Teori, Ödevler ve Değerlendirilme olarak 3 kategoriye ayrılır. Oldukça yoğun programlardır ver gerçek bir konsantrasyon gerektirir. Size verilen ödevler ve projeleriniz dışında, aynı zamanda yoğun bir teorik bilgiye de maruz kalırsınız. Son olarak da gerçek öğrencilere ders anlatmanız beklenir. Hem kursiyerler hem de hocalarınız tarafından performansınız değerlendirilir.

Sertifikanın Avantajları

Yurt dışında öğretmen olma şansı elde edersiniz. Diğer taraftan Türkiye’de iş başvurusu yaptığınızda alınma şansınız diğer öğretmenlere göre çok daha yüksektir. Kaliteli bir eğitim geçmişinizin olduğunun sinyallerini verirsiniz.

Bu kursları ana dili İngilizce olan bir ülkede alırsanız, sınıfınızda yaptığı meslekten sıkılmış ana dili İngilizce olan insanlarla karşılaşabilirsiniz. Böylece İngilizcenizi pratik etmek için harika bir fırsatınız olur.

Celta ve Delta Nedir

Celta ve Delta Nedir

Delta (Diploma in Teaching English to Adults Speakers of Other Languages)

Celta’dan farkı, kursu alabilecek kişilerin hali hazırda İngilizce Öğretmeni olması ve meslekte en az 1 yıl görev yapmış olmalarıdır. Sertifika yine, Cambridge Üniversitesi Yerel Sınavlar Birliği tarafından verilir. Ortalama 2-3 ay sürer ve kapsamı CELTA ile benzerlik gösterir.

Diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz

Dubai'de Dil Eğitimi Almak için 5 Neden


Dubai’de Çalışma İzinli Dil Eğitimi

Dubai’de Çalışma İzinli Dil Eğitimi Dubai’de dil eğitimi ve çalışma izni programları gün geçtikte popülerleşiyor. Hem dil okuluna giderek İngilizcenizi geliştirebilir hem de eğitim süresince


devamını oku

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.