fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Avustralya’da Çalışma İzni

Avustralya’da Çalışma İzni, alabilen Yurtdışında dil eğitimi konusunda son yıllarda oldukça popüler olan Avustralya’ya İngilizce dil eğitimine giden öğrencileri oldukça fazla avantajlar beklemektedir. Ülkenin yüksek refah düzeyi ve gelişmiş eğitim kalitesi, kültürel ve doğal güzellikleri ve Avustralya’da Çalışma İzni yurt dışında İngilizce dil eğitimi anlamında öğrencilerin beklentilerini fazlasıyla karşıladığı söylenebilir. Tüm bu seçkin olanaklardan en güzeli dil eğitimi vizesi ile birlikte yasal olarak Avustralya’da Çalışma İzni olmasıdır. Bu sayede dil eğitimi öğrencileri bir bakıma Work and Study programı deneyimi de edinilebilir.

Avustralya’da Çalışma İzni İçin Gerekli Şartlar

Avustralya’da dil eğitimine giden kişilere sağlanmış olan Avustralya’da Çalışma izni için elbette Avustralya Konsolosluğu’nun öngördüğü belli kurallar mevcuttur ve öğrenci bu kurallar çerçevesinde çalışılabilir.

  1. Avustralya’da dil eğitimine giden bir öğrenci, minimum 4 aylık bir kursa kayıt yaptırmış ve haftalık minimum 20 saat eğitim alıyor olmalı.
  2. Öğrenci her iki haftada bir maksimum 40 saat çalışabilir. Eğer belirlenen saatin üzerinde çalıştığı görülürse suç işlemiş olur ve vizesi de bu durumda büyük riske girer.

Avustralya’da Çalışma Koşulları

Avustralya’da dil eğitimine giden öğrenciler vizelerini aldıktan sonra ülkeye giriş yapar ve dil eğitimi programlarının başladığı tarih itibari ile de çalışma izinleri başlar.

Avustralya’da yaşam biraz pahalı olsa da part-time çalışıldığında kazanılan ücretler hiç de az değildir. Ortalama bir işte çalışan birisinin yaklaşık olarak saatlik 15-20 AUD arası kazanabilir ve bu kazandığı ücretle ev kirasını ödeyebildiği gibi yaşamını da kolaylıkla idame ettirebilir.

Çalışılan işler en nihayetinde kişinin İngilizce seviyesine ve çalışabileceği iş sektörüne göre değişkenlik gösterir. Ancak genelde yapılan işler garsonluk, kuryecilik, restoranlarda mutfak işleri, taksi şöförlüğü vb. oluyor.

Hangi şehirlerde daha kolay iş bulunabilir?

Bu sorunun yanıtı için pek çok kişinin aklına ilk gelen şehir Sydney olabilir. Sydney Avustralya’nın en kalabalık şehirlerinden bir tanesi olmakla birlikte saatlik çalışma ücretlerinin de en yüksek olduğu şehirdir. Fakat unutulmamalıdır ki Sydney aynı zamanda Avustralya’daki en pahalı kentlerden bir tanesidir. Bu sebepten Avustralya’daki diğer şehirler de en az Sydney kadar canlı ve yaşam kalitesi oldukça yüksek şehirler olduğundan Sydney dışında Melbourne, Brisbane, Gold Coast ve Perth’de dil eğitimi alan öğrenciler de iş bulmakta zorluk yaşamayacaktır.

 

Son olarak Avustralya’da çalışma izni ile ilgili detaylara Avustralya konsolosluğunun resmi web sitesi olan bu link üzerinden ulaşılabilir:  https://www.homeaffairs.gov.au/trav/stud/more/work-conditions-for-student-visa-holders

 

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.