fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Avustralya Vizesi

Avustralya Vizesi

 

Avustralya’da dil eğitimi almayı planlayan öğrencilerin Avustralya öğrenci Vizesi türüne başvuru yapmaları gerekmektedir. Avustralya vizesi için öğrencilerin ve öğrencilere sponsor olacak kişilerin, konsolosluğun belirlediği şartları sağlaması gerekmektedir.

Öğrenciler Avustralya turist vizesi ile 12 haftaya kadar dil eğitimi alma hakkına sahiptir. Bu sebeple kısa süreliğine gitmeyi planlayan öğrenciler için turist vizesi başvurusu yapılır. Bu vize türü ile maksimum 12 hafta eğitim almayı planlayan öğrenciler için çalışma izni bulunmamaktadır.

Avustralya Öğrenci Vizesi

Avustralya öğrenci vizesi başvurusu için öncelikle öğrencilerin dil okulları tarafından kabul edilmeleri gerekmektedir. Dil okulları da öğrenciyi tıpkı konsolosluk gibi değerlendirir ve sonrasında öğrencinin vize alabileceğini düşünüyorsa okul kabul belgesini gönderir. Bu aşamadan sonra vize başvurusunda bulunulur.

Vize başvurusu online bir sistem üzerinden yapılır. Vize için hazırlanan evraklar taratılarak sisteme yüklenir. Öğrencilerin eğitim ve konaklama ücretlerini mutlaka vize başvurusundan önce okulun hesabına ödemeleri gerekir.

Vize başvurusunda yüz yüze yapılan bir mülakat yoktur ancak başvuru sonrası konsolosluk yetkilisi öğrenciyi mutlaka arar ve mülakat yapar. Vize başvuru esnasında öğrencinin yazmış olduğu niyet mektubuna istinaden sorular sorulur ve bu sorulara verilecek olan yanıtların niyet mektubunda yazan şekilde, net olması gerekir.

1-10 ay arası dil eğitimi almayı planlayan öğrenciler için vize +1 ay fazla basılır, 10 ay üzeri dil eğitimi almayı planlayan öğrenciler için vize +2 ay fazla basılır. Bu alınan vize türü Avustralya’dayken uzatılamaz.

Avustralya öğrenci vizesi için öğrencinin yazacağı niyet mektubu çok büyük önem arz etmektedir. ‘Neden Avustralya’da dil eğitimi?’ sorusuna verilecek yanıt çok önemlidir ve ayrıca aile bağlarının sıkı olduğunu kanıtlamak, daha önce yurt dışına çıkmış olmak, Avustralya’da dil eğitimi aldıktan sonra öğrenci Türkiye’de ne planlanıyor, kariyerini nasıl şekillendirmek istiyor, bunların hepsi detaylıca niyet mektubunda anlatılmalıdır. Bunların yanı sıra vize için önemli olan bir diğer husus ise öğrenciye sponsor olacak kişi ve onun hesabında bulunan para tutarıdır. Avustralya için sürekli ve düzenli gelir göstermek bir avantajdır. Öğrencinin anne ya da babasının sponsor olması uygun bulunur. Sponsorun hesabında bulunması gereken tutar yıllık 19830 AUD’dır.

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Avustralya vizesi ile ilgili sorunuz var mı? Yardımcı olalım!