fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Amerika Vizesi

Amerika Vizesi

Amerika Vizesi başvurusu yapmak ve vize almak, belli kurallar çerçevesinde yapıldığında, kolay bir işlemdir. Vize başvurusu yapmadan evvel mutlaka profesyonel bir destek alınmalıdır. Yanlış vize başvuruları ve vize reddi almak başka bir ülke için yapılacak olan vize başvurusunda da olumsuz etki yaratabilir.

Amerika’da dil eğitimi almak isteyen öğrenciler iki tip vize ile Amerika’ya gidebilirler. Bunlardan ilki B-1/B-2 turistik amaçlı vizedir. Öğrenciler bu vize türüyle Amerika’da Tatilde İngilizce ismi verilen programa dahil olabilirler. Öğrenciler sahip oldukları Turistik Amerika Vizesi ile haftada 20 ders/15 saat, 6 aya kadar eğitim alabilirler.

Amerika’da dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin alması gereken bir diğer Amerika Vizesi de F-1 isimli göçmen olmayan vize türüdür. Amerika’da dil eğitimine gitmek isteyen öğrencilerin göçmen olmayan vizelerden F-1 isimli vize tipine başvuru yapabilir. Vize başvurusu yapmadan evvel mutlaka bir eğitim kurumundan kabul alınması ve onun ardından online başvuru yapılması gerekir.

Amerika’da dil okuluna gidecek bir öğrenci Amerika’da yetkili bir dil okulu tarafından I-20 ismi verilen formu temin etmesi gerekir. Bu belge ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Bürosu (UCSIS) tarafından onaylı bir dil okulu tarafından verilebilir. Kurallar gereği I-20 isimli form vize görüşme tarihinden maksimum 120 gün önce verilebilir.Bunun yanı sıra, öğrencinin Amerika Birleşik Devletleri’nde kaldığı süre boyunca bilgilerinin saklandığı SEVIS isimli sisteme kayıt yaptırmalıdır. SEVIS sistemine kayıt vize görüşmesinden en az 3 gün önce yapılmalıdır. Amerika’da dil okulları için SEVIS kayıt ücreti 200 USD olarak belirlenmiştir.

Vize randevu ücreti olan 160 USD’nin de Amerikan Büyük elçiliği ya da Konsolosluğunun bağlı olduğu bankaya vize görüşmesinden evvel ödenmesi gerekir.

Amerika’da dil okuluna gitmek için Amerikan Büyük elçiliği ya da Konsolosluğunda yapılacak olan vize görüşmesinin olumlu sonuçlanması belli başlı şartlara bağlıdır. Yüz yüze yapılacak görüşme esnasında öğrencinin belgeleri kontrol edilir, gidiş amacına yönelik sorular sorulur ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşam ve öğrenim masraflarını karşılayacak maddi yeterliliğinin olup olmadığına bakılır. En önemlisi de Amerika’da dil eğitimi almak isteyen bir öğrencinin ülkesine geri dönüş niyetinin tam olarak anlaşılması olacaktır.

Amerika’da dil eğitimi alabilmek için alınacak olan Amerika Vizesi ile ilgili olarak daha detaylı bilgiyi ve vize hazırlık sürecini öğrenciler danışmanlarımıza ulaşarak öğrenebilir.

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Amerika Vizesi ile ilgili sorunuz var mı? Yardımcı olalım!