fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Almanya’da Üniversite Okumak için 10 Neden


Bu yazımızda üniversite eğitimini yurtdışında almak isteyen öğrencilere, Almanya’da Üniversite Okumak için 10 nedeni sıralayacağız. Sizler de hayatınızı değiştirecek bu kararı vermekte zorlanıyor ve Almanya’da üniversite okumanın avantajlarını merak ediyorsanız yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

1. Almanya’da Eğitim Kalitesi Yüksektir

Almanya'da Üniversite Okumak için 10 Neden

Almanya, eğitim alanında başarılarıyla göz dolduran ülkelerden biridir.

Almanya’daki üniversitelerin önemli bir kısmı Times Higher Education, Qs ve CWTS gibi dünya çapındaki sıralamalarda ilk 1000’de yer almaktadır.

Alman eğitim sistemi kalitelidir ve alman üniversiteleri kültür ve bilim dünyasına önemli katkılar sağlamaktadırlar.

Almanya’da Üniversite Okumak için diğer avantajlarımıza da göz atalım.

2. Almanya’da Eğitim Ücretsizdir

almanyada-universite-egitimi-alinabilecek-sehirler

Evet, yanlış duymadınız. Almanya’da kamu üniversiteleri devlet teşviki ile çalışmaktadırlar, yani hem kendi vatandaşlarına hem de uluslararası öğrencilere eğitim ücretsizdir. Yabancı bir ülkede okumanın en zor taraflarından biri maddi yeterliliği sağlamaktır. Bu nedenle Almanya’da üniversite okumak oldukça avantajlıdır. Öğrenciler eğitim ücreti ödemek yerine sadece miktarı 200 ila 800€ arasında değişen dönemlik harç öderler. Bu harç karşılığında öğrencilere, yemekhane, toplu taşıma, müze girişleri indirimli veya ücretsiz olarak sunulur.

3. Almanya’da Alacağınız Eğitimin Türkiye’de Denkliği Vardır

Almanya’da Üniversite Okumak için bir diğer neden ise, Almanya’da alacağınız eğitim Türkiye’de YÖK tarafından tanınmaktadır. Bu, lisans eğitimini Almanya’da tamamlayan bir öğrencinin daha sonra Türkiye’ye gelip çalışabileceği ya da yüksek lisans eğitimine devam edebileceği anlamına gelmektedir. Almanya eğitim ve mesleki denklikler konusunda son zamanlarda yabancılara karşı imkânlarını arttırmış bulunmaktadır.

Almanya'da Üniversite Okumak için 10 Neden

almanyada-universite-egitimi-alinabilecek-sehirler

4. Almanya’da Alınan Diploma Tüm AB Ülkelerinde Geçerlidir

Almanya’da alınan eğitimin ülkemizde denkliğinin olmasının yanı sıra, alınan diploma tüm AB ülkelerinde de geçerlidir. Yani Almanya’da okuyan bir öğrenciye Avrupa Birliği’ndeki ülkelerin de kapıları açılır. Almanya’da bir üniversiteden diploma alan öğrenciler, diğer AB ülkelerinde rahatlıkla iş bulabilirler. Hem de Almanya gibi eğitim anlamında kaliteli bir ülkede okumuş olmanın ayrıcalığını her alanda hissederler.

5. Almanya En Düzenli ve Yaşanabilir Ülkelerdendir

Her yıl dünya çapında yapılan anketlerde Almanya Münih, Frankfurt ve Düsseldorf gibi pek çok şehri ile dünyada en yaşanılabilen ülkeler arasına adını yazdırmaktadır.

Gerçekten de Alman disiplini bir efsane değildir, ulaşım sisteminden eğitim ve sağlık sistemine, Almanya’da her şey düzenlidir ve sorunlara kolaylıkla çözüm bulunur.

Almanya’nın pek çok şehrinde refah seviyesi ve sosyal anlamda gelişmişlik düzeyi çok yüksektir.

testdaf sınavı nedir

Ayrıca Almanya, binlerce yabancı öğrenciye eğitim imkânı sunmaktadır ve dünyanın en güvenli ülkeleri arasında yer almaktadır. Almanya’da üniversite okurken hiçbir şey için endişe duymadan dikkatinizi tamamen eğitiminize ve geleceğine odaklayabilirsiniz.

almanyada-universite-egitimi-alinabilecek-sehirler

6. Kozmopolit Hayat Tarzı

Üniversite sadece akademik eğitimin alındığı bir yer değildir. Çoğu insan hayatı ve insanları da üniversite eğitimi esnasında tanıma fırsatı bulur. Almanya’da üniversite okumak, öğrencilerin farklı insanlarla tanışıp networklerini genişletebilecekleri, sosyal anlamda sayısız deneyimler elde edebilecekleri bir fırsatlar havuzu sunmaktadır.

Almanya’da Üniversite Okumak için 10 neden yazımıza 7. nedenimiz ile devam edelim.

7. Türkiye – Almanya Yakın İlişkileri

Türkiye ve Almanya geçmişten bugüne yakın ilişkiler içinde olan, birbirini çeşitli alanlarda destekleyen iki ülkedir. Bu nedenle Almanya, öğrencilerin kendilerini daha rahat ve tanıdık bir ortamda hissedebilecekleri, en basiti memleket özlemi çektiklerinde kolaylıkla her caddede bir dönerci bulup bu özlemi giderebilecekleri bir yerdir.

Almanya'da Üniversite Okumak için 10 Neden

testdaf sınavı nedir

8. Türkiye’den Almanya’ya Gitmek Çok Kolay

Üniversite seçimi, öğrencinin hayatını değiştirecek ve geleceğine yön verecek önemli bir seçimdir. Öğrenci her ne kadar kendisi için en iyi eğitimi seçse de, bazen çok uzak bir ülkeye gidip aniden ailesinden ayrı kalmakta zorlanabilir. Bu durumda Almanya gibi Türkiye’ye yakın mesafede bir ülke tercih etmek öğrencilerin kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayacaktır. Türkiye’den Almanya’ya gitmek, gidilecek şehre göre ortalama 2.30-3 saat sürmektedir. Ayrıca Almanya ile aramızdaki zaman farkı sadece 1 saattir.

9. Almanya Teknoloji ve Bilimin Merkezidir

Alman ekonomisi dünyadaki en gelişmiş ekonomilerden biridir. Özellikle teknoloji, bilim ve ticaret alanlarında Almanya dünya çapında en güçlü rekabet potansiyeline sahip ülkedir. Birçok alman firması kendi alanında dünya liderliği konumunu üstlenmiştir. Almanya’da eğitim alacak olan öğrenciler kendi alanlarında çok iyi firmalarda staj ve iş imkânı bulabilirler. İşsizlik rakamlarının da Almanya’da oldukça düşük olduğu düşünülünce, Almanya’da üniversite okuyacak öğrencileri eğitimleri sonrasında pek çok fırsat bekliyor olacaktır.

munih-bmw-fabrikasi

İngiltere'de Yüksek Lisans Yapmak

10. Aynı Anda Almanca ve İngilizceyi Geliştirme Fırsatı

Almanya, uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerdendir. Her ne kadar eğitim dili çoğunlukla Almanca olsa da, öğrenciler dünyanın dört bir yanından gelen insanlarla tanışma ve İngilizce pratik yapma imkanı da bulacaklardır. En çok konuşulan bu iki dili eş zamanlı olarak kullanma ve geliştirme fırsatı, Almanya’da üniversite okuyacak öğrencileri beklemektedir.

Diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz

Dubai'de Dil Eğitimi Almak için 5 Neden


Dubai’de Çalışma İzinli Dil Eğitimi

Dubai’de Çalışma İzinli Dil Eğitimi Dubai’de dil eğitimi ve çalışma izni programları gün geçtikte popülerleşiyor. Hem dil okuluna giderek İngilizcenizi geliştirebilir hem de eğitim süresince


devamını oku

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.