fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Almanya’da Mühendislik Eğitimi Almak


Almanya, eğitim alanında kalitesiyle öne çıkan ve uluslararası öğrencilerin eğitim için en çok tercih ettiği ülkelerden biridir. Almanya’da mühendislik eğitimi almak da pek çok öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Bu yazımızda Almanya’da mühendislik eğitimi hakkında bilmeniz gerekenleri anlatacağız.

Mühendislik Bölümü ve Kariyer Fırsatları

Mühendislik günümüzde en saygın ve en çok kazandıran bölümlerden biridir. Bu nedenle pek çok öğrenci tarafından tercih edilmektedir. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosunda yapılan araştırmalara göre, dünya çapında en yüksek ortalama başlangıç maaşı alan meslek mühendisliktir. Gelişen teknoloji ile birlikte mühendislere duyulan ihtiyaç da giderek artmaktadır. Almanya, teknoloji denilince akla ilk gelen ülkelerden biridir. Made in Germany damgasını taşıyan her türlü teknolojik ürün dünya çapında kaliteli kabul edilmektedir. Bu nedenle Almanya’da mühendislik eğitimi almak büyük bir ayrıcalıktır. Almanya’da mühendislik eğitimini tamamlayan öğrencileri gerek Almanya’da, gerekse dünya çapında ve uluslararası birçok firmada mükemmel kariyer fırsatları beklemektedir. Mühendislik bölümü sayısal zeka, pratiklik ve yaratıcılık isteyen bir bölümdür. Rasyonel düşünebilen, analiz yapmayı seven, çözüm odaklı düşünebilen ve yeni fikirler üretebilen öğrenciler mühendislik bölümlerinde başarılı olabilirler.

İngiltere'de Mühendislik Eğitimi Almak

Almanya’da mühendislik eğitimi lisans düzeyinde 3, yüksek lisans olarak ise 2 yıldır. İster lisans, ister yüksek lisans düzeyinde olsun, kariyerinizde fark yaratacağına emin olabilirsiniz. Almanya’da bir yandan okurken bir yandan alanınızla alakalı bir firma staj yaparak deneyim sahibi olabilir ve kendinizi de iş dünyasından insanlara tanıtma fırsatı bulabilirsiniz.

Teknoloji devi Almanya’da mühendislik alanında pratik yapma imkanı bulabileceğiniz pek çok firma mevcuttur. Özellikle elektrik, makine, otomotiv ve bilişim sektörleri Almanya’da oldukça gelişmiştir ve bu alanlarda iş bulma imkanları oldukça yüksektir.

Almanya’da Mühendislik Eğitiminde Öne Çıkan Üniversiteler

Almanya’da Teknik Üniversiteler özellikle mühendislik alanında oldukça gelişmiştir.

Bu üniversiteler sahip oldukları, öğrencilere sundukları imkanlarla ve uzun yıllara dayanan eğitim gelenekleri ile birçok değerli bilim insanı yetiştirmişlerdir ve yetiştirmeye devam etmektedirler.

Johannes Gutenberg, Albert Einstein, Gabriel Daniel Fahrenheit, Rudolph Diesel, Wilhelm Röntgen ve Karl Benz bu bilim insanlarından en bilinenleridir.

Alman eğitim geleneği günümüzde halen çok değerli bilim insanları yetiştirmekte ve yapılan çalışmalarla bilim dünyasına önemli katkılar sunmaktadır.

munih-bmw-fabrikasi

Berlin Teknik Üniversitesi, Münih Teknik Üniversitesi, Heidelberg Üniversitesi, RWTH Aachen Üniversitesi, Dresden Teknik Üniversitesi ve Stuttgart Üniversitesi, Almanya’da mühendislik eğitimi alanında öne çıkan üniversitelerden sadece birkaçıdır. Almanya’daki teknik üniversiteler sadece akademik alanda öğrencilere geniş imkanlar sunmakla kalmaz, iş dünyasında adından söz ettiren Siemens, Mercedes Benz gibi firmalarla ortak çalışmalar da yaparlar. Tüm bu imkanlar mühendislik eğitimi almak için Almanya’yı tercih eden öğrencilere başka yerde bulamayacakları fırsatlar sunar, pratik anlamda da kendilerini geliştirmelerine imkan sağlar.

Kimler Almanya’da Mühendislik Eğitimi Alabilir ?

Almanya’da mühendislik eğitimi almanın en avantajlı taraflarından biri de, sonrasında alacağınız diplomanın dünyanın her yerinde saygınlığı ve Türkiye’de geçerliliği olan bir diploma olmasıdır. Türkiye ve Almanya arasındaki bu denklik sayesinde Türkiye’de aldığınız eğitimi Almanya’da yüksek lisans yaparak süsleyebilir ya da Almanya’da aldığınız lisans eğitimi sonrasında Türkiye’de yüksek lisans yapma imkanı bulabilirsiniz.

Almanya’da mühendislik eğitimi almak isteyen öğrencilerin Türkiye’de herhangi bir üniversiteye yerleşmiş olmaları yeterlidir.

testdaf sınavı nedir

Burada dikkat edilmesi gereken şey Almanya’da okumak istediğiniz bölüm ile Türkiye’de yerleştiğiniz bölümün aynı olmasıdır. Bu aşamayı sağlayan öğrencilerden Almanca dil yeterliliği olanlar direkt üniversitede eğitimlerine başlamak üzere bir kabul alabilirler. Eğer Almancanız yeterli seviyede değilse, alacağınız şartlı kabul ile üniversite bünyesinde ya da özel bir kursta Almanca hazırlık eğitimi almanız mümkündür.

Almanya’da Mühendislik Eğitimi Maliyeti

hamburgta-universite-okumak

Mühendislik eğitimi pek çok ülkede oldukça masraflı olmaktadır ve bu özelliği ile öğrencileri zorlamaktadır. Almanya’da mühendislik eğitimi almak ise Baden-Württemberg eyaleti dışındaki eyaletlerde ücretsizdir! Öğrenciler eğitim ücreti vermek yerine sadece dönemlik 200 ile 600 Euro arasında değişen bir harç ödemesi yaparlar. Bu harç ödemesi sayesinde ulaşım, yemekhane, tiyatro, sinema ve benzeri kültür sanat etkinlikleri ve daha nicesinden ücretsiz yararlanırlar. Üniversitenin sunduğu geniş kütüphane, son teknoloji laboratuvar gibi imkanlar da, öğrenciler için sınırsız ve ücretsizdir. Böylesine kaliteli ve öğrencilere geniş imkanlar sunan bir eğitimin ücretsiz olması, Almanya’nın mühendislik eğitimi almak isteyen çok sayıda öğrenci tarafından tercih edilmesinin bir sebebidir.

Almanya’da mühendislik eğitim ile ilgili işlemlerinizi daha planlı ve kolay yapmak ve herhangi bir konuda daha detaylı danışmanlık almak isterseniz, Armada Grandee ailesi olarak her zaman sizlere yardıma hazırız.

Diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz

Dubai'de Dil Eğitimi Almak için 5 Neden


Dubai’de Çalışma İzinli Dil Eğitimi

Dubai’de Çalışma İzinli Dil Eğitimi Dubai’de dil eğitimi ve çalışma izni programları gün geçtikte popülerleşiyor. Hem dil okuluna giderek İngilizcenizi geliştirebilir hem de eğitim süresince


devamını oku

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.