fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

Berlin’de Üniversite Okumak


Almanya’da üniversite okumak dünya çapında pek çok öğrencinin tercih ettiği bir seçenektir. Çünkü gerek ekonomisi ile gerek eğitim sistemi ile Almanya, Avrupa’nın ve dünyanın öne çıkan ülkeleri arasında yer almaktadır. Bu yazımızda Berlin’de Üniversite Okumak ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Berlin

Berlin Almanya’nın en büyük şehri ve özel statüde olan şehir eyaletlerinden biridir.

Çok büyük ekonomik ve kültürel çeşitliliğe sahip olan Berlin, dünyada pek çok farklı ülkeden insanın gerek çalışmak gerekse üniversite okumak için tercih ettiği bir kenttir.

Bu özelliği ile Almanya’nın en çok uluslararası nüfusa ev sahipliği yapan şehri sayılır.

Almanya'da Dil Okulu için En Çok Tercih Edilen Şehirler

testdaf sınavı nedir

Eğitim ve İş Hayatı

Almanya Üniversiteleri, eğitim kalitesini dünya çapında kanıtlamıştır. Berlin’de yer alan 4 devlet üniversitesi de dünya genelinde sıralamalarda üstlerde yer alan çok kaliteli yüksek öğrenim kurumları arasındadır.

Berlin, pek çok yerel ve uluslararası teknoloji firmasını barındıran bir teknoloji merkezi olmasıyla adeta Avrupa’nın silikon vadisidir. Özellikle bilişim ve teknoloji alanında eğitim görmek isteyen öğrenciler için Berlin’de Üniversite Okumak oldukça avantajlı olacaktır. Üniversite eğitimleri sonrasında staj ve iş imkânı çeşitliliği konusunda Berlin öğrencilere sayısız fırsatlar sunmaktadır.

Sosyal ve Kültürel Hayat

Eğitim alacakları yerdeki sosyal ve kültürel imkanlara önem veren öğrenciler için Berlin en iyi tercihlerden biridir.

Opera, tiyatro, sinema, kongre ve festivaller gibi sayısız etkinlik öğrencilerin hem sosyalleşmeleri hem de kendilerini kültürel anlamda geliştirmeleri için büyük fırsattır.

Berlin’de müzeler haftalık ya da aylık ücretsiz ziyaret imkanı sağlarlar ve ayrıca pek çok sosyal aktivite üniversite öğrencileri için ücretsiz veya indirimlidir.

Berlin'de Üniversite Okumak

Öğrenciler Berlin’de okurken, Alman kültürünü en iyi şekilde tanıyıp deneyimleyebilecekleri gibi uluslararası pek çok kültürden insanla da iletişime geçme ve Almancanın yanında İngilizce pratik yapma imkanı da bulacaklardır.

testdaf sınavı nedir

Ev kiralamak ise Türkiye’dekinden biraz daha farklıdır. Ev sahipleri öğrencilerden finansal durumlarını bildiren banka hesapları, transkript ve hatta ufak bir CV isteyebilirler. Kiralamayı düşündüğünüz evi görmek için randevu almanız ve aynı iş görüşmesi gibi bir süreçten geçmeniz gerekebilir. Konaklama noktasında öğrencilerin bu durumlara önceden hazırlıklı olması ve en erken tarihte harekete geçmesi oldukça önemlidir.

Konaklama

Berlin’de eğitim alacak öğrenciler konaklama seçeneği olarak üniversite yurtlarını, özel yurtları ya da paylaşımlı apartmanları tercih edebilirler. Fakat yoğun öğrenci nüfusu sebebiyle Berlin’de konaklama bulmak diğer Almanya şehirlerine kıyasla biraz daha zordur. Seçeneklerin en uygunu üniversite yurtları olmakla beraber yoğun talep nedeniyle bu yurtlar hızla dolmaktadır.

testdaf sınavı nedir

Ulaşım

Berlin ulaşım ağının çok geniş ve düzenli olduğu bir şehirdir. Ayrıca toplu taşıma, öğrenciler için ücretsizdir. Hava alanlarından şehir merkezine ulaşım Berlin’de oldukça rahat olmakla birlikte tren, otobüs, tramvay ve taksi gibi her türlü ulaşım seçeneği vardır. Almanya’da toplu taşıma noktasında bizler için en dikkat çeken özellik araçların oldukça dakik olmasıdır. Çoğu ulaşım aracı 1 dakika dahi gecikmemekte ve beklememektedir. Almanya’ya gidecek olan öğrencilerin bu bilgiye göre hareket etmeleri kendileri için faydalı olacaktır.

Almanya’da Üniversite Eğitimi ile ilgili olarak detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

High speed white train on the railway station

Diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz

Dubai'de Dil Eğitimi Almak için 5 Neden


Dubai’de Çalışma İzinli Dil Eğitimi

Dubai’de Çalışma İzinli Dil Eğitimi Dubai’de dil eğitimi ve çalışma izni programları gün geçtikte popülerleşiyor. Hem dil okuluna giderek İngilizcenizi geliştirebilir hem de eğitim süresince


devamını oku

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.