fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

2022 Work and Travel ne olacak?


Eylül ayı gelmesiyle birlikte yeni dönem work and travel kayıtları başladı. Peki 2022 work and travel ne olacak? Olacak mı, İptal edilir mi? 2022  programında sizleri ne bekliyor? 

2022 Work and Travel ne olacak?

Yeni sezon kayıtlarının başlamasıyla birlikte öğrenciler “2022 work and travel ne olacak? Pandemi Work and travel programını etkiler mi? 2022 Work and travel olacak mı? sorularını sormaya başladılar. Biz de 2019 Mart ayı itibariyle tüm dünyayı etkisine alan pandeminin bu sene düzenlenecek programa tesir  edebilecek durumları sizler için derledik. Şimdiden her katılımcı adayına 2022 yılında şans diliyor ve bu macerada yer almalarını diliyoruz. 

2022 Work and travel

2022 Work and Travel Olacak mı?

Uluslararası seyahat ve değişim programlarını derinden etkileyen Covid-19 Pandemisi nedeniyle katılımcı adayların 2022 work and travel olacak mı? sorusu canlılığını koruyor. Bu yıl work and travel olacak mı sorusuna yanıt verebilmek için bazı konuları açmak gerekiyor, çünkü programın 2022 yılında programın olması ile programa katılabilmek ayrı konular. Programın gerçekleşmesine olanak tanıyan kurumların alacağı kararlar bu konuda önemli. Peki work and travel programının geleceğine tesir edebilecek bu kurumlar hangileri?

2022 work and travel programına katılmayı etkilyebilecek diğer etkenler ise şu şekilde sıralanabilir:
1. Uçuşların elverişlilik durumu
2. Aşı zorunluluğu
3. Akademik takvimin pandemi nedeniyle programa elverişsiz hale gelmesi. 
4. Amerika’daki işverenlerin taleplerinin devamı.

ABD Dışişleri Bakanlığı

Bu kurum Work and travel programının yapımcısı, düzenleyicisi, ve kural koyucusu olan tek kurum. Work and travel programı “BRIDGE USA” programlarının bir parçası ve J-1 vizesi ile katılım sağlanıyor. Programın düzenleyicisi ve esas organizatörü olan ABD Dışişleri Bakanlığı bünyesinde bulunan Bureau of Educational and Cultural Affairs ( Eğitim ve Kültürel İlişkileri Dairesi) dir. Pandeminin en üst seviyeye çıktığı 2019 yılı ve 2020 yıllarında programı ve katılımı iptal etmemiş aksine desteklemeye ve katılımcıların sağlık  koşullarına dikkat etmek suretiyle yeni düzenlemeler getirmiş ve programı desteklemiştir. Program olacak mı sorusuna yanıt aranması gereken ilk makam bu kurumdur. 2 yıldır devam eden pandemi sürecinde ECA’nin tutunduğu stratejiye istinaden edindiğimiz izlenim 2022 yılında Work and Travel programına devam edileceği yönündedir. 

Sponsorlar ve Work and travel programı

Bridge USA programlarının en temel taşı ve olmazsa olmazı sponsor kuruluşlardır. Katılımcılara vize sponsoru olarak ABD Dışişleri bakanlığı talimatlarına göre katılımcıların programdan azami derecede faydalanmalarını hedeflemektedirler. Katılımcılara DS-2019 sağlayan sponsor kuruluşlar pandemi döneminde programı iptal etmemişler, desteklemişler ve katılımcıların Amerika’da güvenli ve sağlıklı bir program geçirebilmesi için yeni tedbirler almışlardır. 2022 yılında da bu tutumlarına devam edecek görünüyorlar. 

Elçilik konsolosluk açısından program

Tüm evraklarınız hazır, uçak biletiniz hazır ve planlarınız tamam… Şimdi ihtiyacınız bir J-1 vizesi ve bunu verebilecek tek kurum bir ABD konsolosluğu veya Elçiliği. Programın içeriği ve gidişatı ile ilgili resmi bir görevi olmamasına karşın her katılımcının bir vizeye ihtiyacı olduğu düşünüldüğünde ABD elçilikleri programının olup olmayacağına dair söz hakkı olan bir kurum olarak karşımızda duruyor. Peki 2020 ve 2021 yıllarında Elçilikler programa ve katılımcılara karşı nasıl bir tutum izledi? Elçilikler genel olarak sağlık koşullarını ön plana çıkarmak suretiyle hizmetlerine kısıtlı imkanlarla devam ettiler. Katılımcılara kolaylık olması açısından posta yoluyla vize başvuru hizmeti de sundular. Yani elçilikler programı destekleyen tarafta olduklarını gösterdiler. Yine de pandeminin gidişatına göre rutin vize faaliyetlerine dönmeleri vakit alacağa benziyor. Bu konuda da imdada Türkiye dışındaki ABD elçilik ve konsoloslukları yetişiyor. 2021 yılında olduğu gibi J-1 vizesi veren herhangi bir elçilikten, vize randevusu alabilirsiniz. 

Programa nasıl başvururum?

Work and travel programına başvuru yapmak ve işlemlerinizi başlatmak çok kolay. Öncelikle programa katılabilecek İngilizce seviyeniz olduğunu görmemiz gerekiyor. Bunu yapabilmemiz için telefon vasıtası ile bir görüşme gerçekleştireceğiz. İngilizce mülakatınızda başarılı olmanız durumunda sizlere kayıt olabilmeniz için gerekli belge ve bilgileri içeren bilgileri paylaşacağız. Tüm başvuru işlemleri online olarak gerçekleşmektedir, kağıt üzerinde bir işlem gerçekleştirmenize gerek yoktur. Sizlerle online başvuru sistemimize ulaşabilmeniz için kullanıcı adı ve şifresini göndereceğiz. Hepsi bu kadar! Deneyimli danışmanlarımız sizlere programın her aşamasında yol gösterecek ve başvurunuzu eksiksiz şekilde hazırlayacaklar. 

Şimdi Kayıt Ol!

Kayıt formunu doldur, talimatları izle!

sınırlı

Soru Cevap

2020, 2021 yıllarında program gerçekleşti, iptal eden yetkili bir kurum olmadı. Evet, büyük ihtimalle gerçekleşecektir. 

Programa katılabilme şartı olarak henüz bu yönde bir kural belirtilmedi fakat aşı zorunluluğuna(Moderna- Biontech gibi) duyumlarımız var, bir hekime danışarak aşı hakkında bilgi alabilirsiniz. 

Evet, 2022 Work and travel programı devam ettiği için, programın yapımcısı, sponsorlar, Amerika’lı işverenler ve elçilik işlemlere devam ettiği için kayıt almaya ve başvuru sahiplerinin işlemlerini yapmaya devam ediyoruz. 

2021 yılından programa katılamayan, katılmamayı seçen yüzlerce katılımcı olduğu için 2022 yılında kontenjanlar her zamankinden daha az ve daha hızlı doluyor. Tavsiyemiz Kasım ayına akdar kayıt olmanız. 

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.