fbpx
Armada Grandee Yurtdışı Eğitim & Danışmanlık

2019 yılı Pasaport fiyatları

Eğitim, seyahat, tatil gibi birçok durumda yurt dışı büyük bir istek gibi gelmektedir. Bu noktada kurulmuş olan yurtdışı hayalleri de her daim kolay ve hızlı bir şekilde ulaşılan hayaller değildir. Yurtdışına çıkmak için gerekli olan pasaport ve vize işlemleri sizleri ilk etapta zorlayacaktır. Ancak hayalleriniz için bu nokta da zorlanmadan işlerinizi halletmeniz gerekmektedir. Pasaport ücretleri yılı için yine artış bekleniyordu ve artış 30.11.2018 itibari ile gerçekleşti. Yurt dışına tatil, seyahat, gezi, eğlence, eğitim ve değişim programlarına başvuru yapmak amacı taşıyan her Türk vatandaşı pasaport çıkarmak zorundadır. 2019  yılı pasaport fiyatları en az 304 TL en fazla 946 TL olarak belirlendi.

 

Pasaport alımlarında da ödemeniz gereken belirli pasaport ücretleri bulunmaktadır. Pasaport işlemleri için de uygulanan belirli fiyatlandırmalar pasaport ücretleri kapsamında 2018 yılına göre değişiklik göstermektedir. Bu fiyatlandırmalar içerisinde aynı zamanda pasaport harçları da pasaport ücretlerini belirlemektedir. 2019 pasaport ücretleri yeni bildirimle birlikte 1 Ocak itibariyle %23.73 artışla verilecektir. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan vergi usul kanunu genel tebliğine göre, bu oran, aynı zamanda 2018 yılına ait son geçici vergi dönemi için de uygulanacak. Pasaport ücrtleri 2019 yılında aşağıdaki ücretler karşılığında temin edilecektir.

 

Süre Harç Defter Toplam
6 ay 170,00 TL 133,6284 TL 304  TL
1 yıl 248,44 TL 133,6284 TL 383 TL
2 yıl 405,58 TL 133,6284 TL 540 TL
3 yıl 575,96 133,6284 TL 710  TL
4+ yıl 811,66 TL 133,6284 TL 946 TL

Bu pasaport ücretleri 2019 senesinin yaklaşması ile birlikte değişiklik göstererek enflasyona bağlı bir artış izlemiştir. Pasaport ücretleri belirlenirken yer alan birçok durum arasında enflasyon da yer almaktadır. Yukarı da verilmiş olan pasaport ücretlerine pasaport harç bedeli ve pasaport cüzdan bedeli fiyatları da eklenerek sizlere sunulmuştur.

Pasaport Ücretleri Nereye Ödenir?

Pasaport ücretleri için belirli bankalar ile anlaşma sağlanmıştır. Bu bankalara giderek pasaportunuz için belirlenen pasaport ücretleri kapsamındaki fiyatı ödedikten sonra pasaportunuzu alabilirsiniz. Ödemeleri yapabileceğiniz bankalar:

Türkiye İş Bankası
T.C. Ziraat Bankası
Denizbank
Şekerbank
Finansbank
Yapı ve Kredi Bankası
ING Bank
Garanti Bankası
Akbank
Anadolubank
Odeabank
Türk Ekonomi Bankası
Türkiye Halk Bankası
Arap Türk Bankası
Ziraat Katılım Bankası
Türkiye Finans Katılım Bankası
Kuveyt Türk Katılım Bankası
Türkiye Vakıflar Bankası

Pasaport çıkarmak için gerekli belgeler

Pasaporta başvuru yapmak

2019 yılı Pasaport fiyatları artık belirlendi, ihtiyacınıza göre belirlendiğiniz sürede geçerli olacak pasaport harcı ilgili bankaya yatırılır. Dah gerekli belgeler toplandıktan sonra; pasaporta başvurusu yapabilmek için, https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden randevu almalısınız. Randevu almadan da gidebilrisiniz fakat, bekleme süresi çok fazla olabilir. 2018 yılından itibaren pasaportlar il-ilçe emniyet genel müdürlüğünden değil, nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüklerinden verilmektedir. Pasaport başvurunuza olumsuz tesir edebilecek bir durum yoksa, pasaportunuz kargo ile 5 iş günü içerisinde belirtmiş olduğunuz adrese gönderilir.

başa dön
Bize Yazın!
1
Bize ulaşmanın en hızlı yolu!
Merhaba, bizimle iletişime geçebilirsiniz.